Kočevje – S 1. septembrom bosta Gimnazija Kočevje in Srednja šola Kočevje združeni. »V petek smo dobili predlog akta o ustanovitvi skupnega zavoda, tako da postopki združitve potekajo,« pravi Meta Kamšek, ravnateljica Gimnazije Kočevje in bodoča vršilka dolžnosti ravnateljice novega zavoda.
Razlog za združitev dveh kočevskih srednješolskih ustanov je upadanje števila dijakov na srednji šoli. Pred desetletjem, v šolskem letu 2003/2004, je bilo vpisanih 300 dijakov, lani samo še 160, v novem šolskem letu še četrtino manj. »Oba ravnatelja sva privolila v združitev, ker bomo na tak način ohranili ponudbo poklicnega izobraževanja v Kočevju,« pravi Meta Kamšek. Druga možnost je bila, da bi Srednjo šolo Kočevje zaradi vedno manjšega vpisa zaprli.
Zaradi združitve bo verjetno brez dela ostala ena oseba, ki ima na Srednji šoli Kočevje premajhno število pedagoških ur, ravnatelj pa je tik pred upokojitvijo. »Naš namen je, da bi združitev potekala tako, da ohranimo čimveč delovnih mest,« pravi Kamškova.
Nova šola, ki se bo imenovala Gimnazija in srednja šola Kočevje, bo imela od 470 do 500 dijakov. Večina je gimnazijcev, saj je v programe Srednje šole Kočevje zdaj vpisanih 120 dijakov, število pa se bo zaradi preusmerjanj in popravnih izpitov še nekoliko povečalo. Na novi šoli bo približno 60 zaposlenih, od tega jih je zdaj na Gimnaziji Kočevje 45, na Srednji šoli Kočevje pa 20. »Šola bo, tako kot zdaj, delovala na dveh lokacijah,« je povedala Kamškova in dodala, da bo izziv, kako ti dve srednješolski in pedagoški populaciji povezati. Prehajanje profesorjev z enega na druge programe bo minimalno. »Večja nevarnost, ki jo lahko prinašajo združitve, je izguba identitete posameznih programov, kar pa v našem primeru ne bo težava, saj bomo delovali na dveh lokacijah,« pravi sogovornica.
Na vprašanje, ali si bo nova šola zagotovila nove poklicne programe, Meta Kamšek jasno odgovori: »Zdaj, ko imamo najmanjše generacije – na ravni države se bo to dogajalo do leta 2018, v Kočevju do 2014 – država ne razmešča programov. Obdržati je treba stare in ohraniti kakovost.«
Območje, kot je kočevsko-ribniško, nujno potrebuje poklicno izobraževanje, pravi sogovornica: »Predvsem to velja za lesarstvo, ki je za te kraje še kako pomembno. Vendar bo v sedanjih razmerah težko narediti kar koli.« Kljub temu pa razmišljajo, da bi v Kočevje pripeljali dislocirano enoto višje šole za informatiko in da bi poskušali pridobiti program socialnega asistenta, ki skrbi za starejše in pomoči potrebne.
»Združitev šol je napaka«
Svetnik SD Janko Veber je prepričan, da je združitev obeh šol napaka, zato s podpisi svetnikov zahteva izredno sejo občinskega sveta. Z združitvijo obeh šol se bo po njegovem mnenju povečala brezposelnost na Kočevskem, hkrati pa bo primanjkovalo kadrov, ki jih gospodarstvo potrebuje. »Država bi morala na območje Pokolpja usmerjati izobraževalne programe,« je prepričan Veber, ki pravi, da bi se morali z ministrstvom za izobraževanje pogajati, ne pa se mu le prilagajati.