Ljubljana - Slovenske veterinarske oblasti so v petek zvečer potrdile drugi primer visoko patogene oblike ptičje gripe H5N1 v Sloveniji, in sicer pri sivi čaplji, najdeni v Spodnjem Dupleku. Poleg tega pa so pri treh labodih, katerih brise so v analizo prejeli 20. februarja, potrdile ptičjo gripo tipa H5. Eden od labodov je bil najden pri kraju Starše, zaradi česar je Državno središče za nadzor bolezni v petek okrog tega kraja razglasilo novo okuženo in ogroženo območje.
Starše so bile sicer doslej na robu okuženega pasu okrog Spodnjega Dupleka, vendar pa se zdaj središče novega kroga premakne na Starše, je pojasnila generalna direktorica Veterinarske uprave RS Vida Čadonič Špelič. Preostala dva laboda sta bila najdena v reki Dravi, in sicer eden pri Koroškem mostu v Mariboru, drugi pa pri jezu Melje.
V Franciji pa so ptrdili prvi dokazani primer ptičje gripe pri domači perutnini v Evropski uniji. Več v novici "Prvi primer ptičje gripe pri domači perutnini".
Vse okužbe so zaenkrat bile potrjene le pri divjih pticah
V Sloveniji sta tako doslej potrjena dva primera visoko patogene oblike virusa ptičje gripe H5N1, in sicer pri labodu iz Koblerjevega zaliva pri Mariboru ter pri omenjeni sivi čaplji iz Spodnjega Dupleka. Poleg tega je potrjenih 12 primerov okužb z virusom H5. Vse okužbe so zaenkrat bile potrjene le pri divjih pticah.
Ker sta bila okuženi in ogroženi pas okrog Spodnjega Dupleka razglašena že ob postavitvi suma na ptičjo gripo pri omenjeni sivi čaplji, kar je pomenilo tudi uvedbo najstrožjih zaščitnih ukrepov, ob potrditvi H5N1 ni potrebno uvajati kakšnih dodatnih ukrepov.
Okuženi in ogroženi pasovi s pripadajočimi ukrepi so tako za zdaj razglašeni okrog štirih žarišč, Maribora, Mute, Spodnjega Dupleka in Starš. Na teh območjih v skladu z navodili EU veljajo posebni zaščitni ukrepi glede gojenja in prevažanja perutnine. Območja sistematično nadzorujejo veterinarski inšpektorji.
"Zaskrbljujoče je to, da se je ogroženo območje razširilo že na teritorij, kjer je veliko farm intenzivne reje, torej proti Ptujskemu," je dejala Čadonič Špeličeva. Na tem območju, kjer sicer še ni bila potrjena ptičja gripa, so inšpektorji po njenih pojasnilih prav zaradi visoke koncentracije intenzivne reje perutnine že zdaj izvajali večji nadzor.