Ljubljana - Razni napisi in druge podobe kazijo številne površine v Ljubljani in hkrati odvračajo pogled od lepih detajlov, menijo na Zavodu za turizem Ljubljana (ZTL). Projekt Prezrti detajli, s katerim ZTL odpravlja moteče elemente, se nadaljuje z odstranjevanjem grafitov z različnih površin v Ljubljani. Grafiti bodo na ekološko varen način odstranjeni s 14 površin v širšem mestnem jedru, očiščene površine pa bodo zaščitene s premazom, ki omogoča lažje naknadno vzdrževanje, so sporočili z ZTL.
Grafite bo na najbolj izpostavljenih površinah v mestnem središču strokovno odstranjevalo podjetje Sistemi-SAPI iz Ljubljane, in sicer na Petkovškovem, Adamič-Lundrovem, Cankarjevem, Gallusovem in Hribarjevem nabrežju, na Bregu in osrednji ljubljanski tržnici. Odstranili bodo tudi grafite na Nazorjevi in Čopovi ulici ter v gledališki pasaži med obema ulicama, na Kongresnem trgu, Ljubljanskem gradu, Pod Trančo ter v križišču Wolfove ulice in Slovenske ceste.
Odstranjevanje grafitov za 4,6 milijona tolarjev
Izvajalec bo naštete površine čistil predvidoma do sredine septembra, doslej pa je že očistil Hribarjevo nabrežje. Pogodbena vrednost projekta odstranjevanja grafitov znaša 4,6 milijona tolarjev, vir pa predstavljajo sredstva koncesijskih dajatev od posebnih iger na srečo, namenjena turistični infrastrukturi, pojasnjujejo na ZTL.
Odstranjevane z ekološko metodo finega peskanja
Za odstranjevanje grafitov bo podjetje Sistemi-SAPI uporabilo metodo finega peskanja SAPI v kombinaciji z uporabo že uveljavljenih metod čiščenja, ki ne obremenjujejo okolja. Delo bo izvajala strokovno usposobljena ekipa, ki pozna nosilne materiale. Najbolj težavno je odstranjevanje napisov in risb z nabrežij Ljubljanice, saj je pri čiščenju potrebno tudi višinsko varovanje. Očiščene površine bodo zaščitili z antigrafitnim premazom in prekrili s posebno fasadno prekrivno barvo. Tako negovano površino je naknadno mogoče očistiti z navadno vodo, negovana področja pa ohranijo enak videz tudi, če jih zmoči dež.
"Prezrti detajli"
Odstranjevanje grafitov je del projekta urejanja ali odpravljanja več prezrtih detajlov v Ljubljani. ZTL je prvega v tem nizu zaključil s prenovo detajlov ribnika pod Tivolskim gradom. V zaključni fazi je sanacija sprehajalnih poti ob Ljubljanici, v načrtu pa je še finančna podpora za urejanje botaničnega vrta, izdelava izvedbenih načrtov za realizacijo Plečnikove študije Ljubljanice v delu, ki zadeva umetnostno zgodovinske smernice prenove bregov Ljubljanice, zajezitev nedovoljenega plakatiranja in trajna osvetlitev zanimivih detajlov Ljubljane, ki predstavljajo njene simbole, so še sporočili z ZTL.