Zver ocenil Črno sredo

Minister Zver je komentiral udeležbo dijakov na študentskih demonstracijah. Po njegovem so bili argumenti za opozorilni shod "privlečeni za lase."

Objavljeno
25. april 2006 18.00
Milan Zver
Ljubljana – Minister za šolstvo in šport Milan Zver je na današnji novinarski konferenci komentiral udeležbo dijakov na demonstracijah Študentske organizacije Slovenije minuli teden. Ob kritiki, da so bili argumenti za opozorilni shod "privlečeni za lase" ter da so protestirali proti nečemu, česar sploh ni, je organizatorjem očital zlasti, da so premalo poskrbeli za varnost. "Lahko bi se zgodila Lipa 2 in nato bi bil kriv minister," je poudaril Zver in napovedal ureditev vprašanja varnosti.

Minister dijakom - te naj bi organizatorji, kot je dejal, vključili potem, ko je kazalo, da bo premalo študentov - ne zameri udeležbe na protestu; aktivno sodelovanje pri političnih aktivnostih je namreč po njegovem mnenju znak politične kulture. Pravic do demonstracij jim tudi ne namerava omejiti, vendar pa meni, da je pri tako množičnih shodih na prvem mestu varnost. Prireditelji tega z 21 varnostniki niso mogli zagotoviti, je ocenil Zver. Kot zgled je navedel ekskurzije, na katerih je en učitelj zadolžen za 15 učencev.

Organizatorji bi morali pri demonstracijah precej bolj vključiti starše, meni minister, nasploh pa bo po njegovih besedah treba doreči glede dovoljenj staršev za otroke, ki še niso polnoletni.

Zver: Demonstracije so bile politično motivirane

Kot je povedal generalni direktor direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih Janez Mežan, so na ministrstvu že prejeli nekaj ogorčenih pisem. Eden od staršev je zapisal, da so se bili srednješolci prisiljeni udeležiti shoda, ker da so tam prejeli pisno opravičilo za izostanek od pouka, ter da so jim to sugerirali celo učitelji.

Na ministrstvu sedaj pripravljajo "posnetek stanja", da bi odkrili domnevne nepravilnosti, je dodal Zver. Razmišljajo o anketi, s katero bi ugotovili, kako so šole pristopile k shodu in kako so spoštovale predpise, na primer pravilnik o redu. Ob tem je zagotovil, da namen posnetka stanja niso drastični ukrepi, temveč jasna navodila ob morebitnih podobnih prireditvah.

Zver sicer trdi, da so bile demonstracije politično motivirane. Prepričan je namreč, da prevoz in prehrana ne moreta biti razlog za demonstracije, glede na to, da država iz poračuna namenja letno približno 33 milijard tolarjev za prevoze v šolstvu.

Na novinarski konferenci je s svojimi najožjimi sodelavci in v.d. strokovnega direktorja Zavoda RS za šolstvo Natalijo Komljanc ponovil tudi stališča do nekaterih aktualnih tem v šolstvu.

Ponovil je, da gredo vse spremembe šolskega sistema v prid učiteljem, ravnateljem in šolam ter njihovi avtonomiji, od sprememb zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja do spremembe pravilnika o potrjevanju učbenikov, ter da model vzgojno-izobraževalnega dela na Osnovni šoli Bršljin nikakor ni segregacijski.