Zdravstvena blagajna bo ukrepala tako, da bo dodatno zniževala plačilo izvajalcem skladno s svojimi zmožnostmi, ker je to v pristojnosti ZZZS, medtem ko je za druge izdatke treba spremeniti zakone, so povedali na današnji tiskovni konferenci predstavniki ZZZS.
Upravni odbor je zato na svoji redni seji sprejel tudi sklepe, s katerimi poziva vlado, naj po nujnem postopku predlaga spremembo obeh zdravstvenih zakonov in tistih predpisov, s katerimi so naložene obveznemu zdravstvenemu zavarovanju dodatne obveznosti brez določitve finančnih virov.
»Zdravstvo je treba razbremeniti plačila pripravništev, specializacij, plačila terciarja, nadomestil za brezposelne in darovalce krvi, pogrebnin in posmrtnin. Povečati je treba prihodke zdravstvene blagajne,« je bila konkretna Tatjana Čerin. Na katero vlado so naslovili apel? »Seveda na prihodnjo,« je odgovoril Fakin. Tudi sprememba odstotkovnih deležev med javno blagajno in zasebnim dopolnilnim zavarovanjem (z deset na pet odstotkov) je stvar prihodnje vlade.
Poraba 2,4 milijarde javnega zdravstvenega denarja je vsako leto določena s splošnim dogovorom med plačnikom (ZZZS), politiko (ministrstvom) in izvajalci storitev. Letošnjega dogovora med partnerji, ki je zajet v aneksu 2 k splošnemu dogovoru, ZZZS ravno s sprejetimi ukrepi ne upošteva. Fakin je dejal, da tisti, ki je aneks 2 sprejel (minister za zdravje, op. a.), ni zagotovil denarnih virov zanj. Tudi Čerinova je poudarila, da ZZZS že leta in leta opozarja na omenjene spremembe, a jih nobena vlada ni uresničila.
»ZZZS je zdaj edini legalen skrbnik zdravstvenega sistema. Poskušamo poskrbeti za njegovo stabilnost. Navodilo upravnega odbora je, naj izvajalci ne zmanjšujejo števila storitev, ampak naj se racionalizirajo,« je ukrepe ocenil Samo Fakin.
Stabilnost pomeni, da bodo zniževali plačila izvajalcem postopoma, da bi se ti lahko prilagodili. Časa je vse manj, le še štiri do šest mesecev, potem pa bo zelo težko, vse do tega, da decembra 2012 ne bo plač v zdravstvu, če ne bo ukrepov, je ocenil. »Že dlje časa opozarjamo, da je javna poraba prevelika in da ni skladna z zmožnostmi Slovenije. Potrebujemo kolaps, da bomo sploh vedeli, kam je treba iti?« je vprašala Čerinova.
ZZZS se likvidnostno že zdaj zadolžuje, a ob koncu leta ne sme biti v izgubi, je poudaril Fakin. To bodo dosegli z zmanjšanjem plačil izvajalcem, torej bolnišnicam, zdravstvenim domovom, koncesionarjem in drugim. Zakaj lahko ima splošni proračun tolikšen primanjkljaj, zdravstvena blagajna pa ne bi smela imeti niti milijona? »Takšen je sklep skupščine ZZZS, vlade in njen dogovor z evropskimi institucijami,« je odgovoril Fakin.