New York - Generalni sekretar ZN Kofi Annan pozdravlja prispevek slovenskega predsednika Janeza Drnovška k razpravi o statusu Kosova. Kot je zapisal v pismu Drnovšku, podpira "odkrit dialog, na podlagi katerega se lahko v proces, ki ga vodi Martti Ahtisaari, vključi razne pomisleke, pomembne prispevke in kreativne pristope". Annan meni, da bo rešitev vprašanja Kosova mejnik za Balkan, čeprav to "morda ni zdravilo" za vsa vprašanja v regiji. Ahtisaari se bo zato skrbno posvetoval z vsemi ključnimi akterji, je napovedal.
V pismu, ki so ga danes objavili na spletnih straneh slovenskega predsednika, je Annan zapisal, da pozdravlja Drnovškovo podporo medtem ko ZN vstopajo v novo fazo političnega procesa na Kosovu. "Rešitev vprašanja Kosova bo resničen mejnik za Balkan. Kljub temu se zavedamo, da takšen mejnik mogoče ni zdravilo za vsa vprašanja, ki ostajajo v regiji. Moj posebni odposlanec Martti Ahtisaari se bo zato skrbno posvetoval z vsemi ključnimi akterji, da bi se tako soočili z obstoječimi regionalnimi vprašanji," je zapisal Annan.
"Trdno verjamem, da se naše časovno obzorje ne bi smelo zaključiti z določitvijo prihodnjega statusa Kosova. Obenem podpiram odprt in odkrit dialog, na podlagi katerega se lahko v proces, ki ga vodi Ahtisaari, vključi razne pomisleke, pomembne prispevke in kreativne pristope. To bi nam moralo omogočiti, da dosežemo naš skupni cilj - trajno in stabilno rešitev," je še dodal generalni sekretar ZN. Kot je pojasnil, je z vsebino Drnovškovih pisem s predlogi glede Kosova seznanil tudi Ahtisaarija in se že "veseli nadaljnje izmenjave mnenj glede tega pomembnega vprašanja".
Predsednik Drnovšek je lani jeseni na mednarodno skupnost naslovil pismi s predlogi glede urejanja prihodnjega statusa Kosova. V prvem 20. oktobra je predvidel, da bi mednarodna skupnost v 18 mesecih prenesla vse odgovornosti in pristojnosti za upravljanje Kosova na kosovske organe, Kosovo pa bi predvidoma v petih letih pridobilo mednarodno pravno subjektiviteto, če bi mednarodna skupnost ugotovila, da so izpolnjeni temeljni demokratični standardi in zagotovljeno mirno sobivanje med pripadniki različnih narodnih skupin. Do takrat naj bi na Kosovu ostale tudi mednarodne sile, predvidoma v zmanjšanem obsegu.
Pismo so v Beogradu sprejeli z ogorčenjem. V drugem pismu 1. novembra je nato Drnovšek poudaril, da je bistven element politične rešitve vprašanja Kosova položaj srbske manjšine v pokrajini, ki ji bo treba zagotoviti varnost in ustrezno stopnjo avtonomije. Poleg tega vidi Drnovšek ključ za rešitev v opredelitvi eksteritorialnega statusa za največje kulturne, verske in zgodovinske spomenike na Kosovu.