Annan pozval k prelomu s preteklostjo

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v Ženevi slovesno odprl prvo zasedanje novega Sveta za človekove pravice.

Objavljeno
19. junij 2006 15.00
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan
Ženeva - Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes v Ženevi slovesno odprl prvo zasedanje novega Sveta za človekove pravice. Annan je v uvodnem nagovoru novo telo pozval, naj ne ponovi napak in neuspehov svoje predhodnice, Komisije ZN za človekove pravice. "Prav nič pretirano ni trditi, da so sedaj oči sveta - predvsem oči tistih, katerih človekove pravice so kršene - uprte v novo telo," je poudaril Annan ob začetku prvega zasedanja 47-članskega sveta.

"Verjamem, da se vse članice sveta popolnoma zavedajo, kakšno upanje vzbuja oblikovanje novega telesa, in da ne bodo razočarale," je dejal generalni sekretar ZN. Svet mora po Annanovih besedah s svojim delom dokazati, da se preteklost ne bo ponovila.

Ugled predhodnice novega sveta, Komisije za človekove pravice, je namreč omadeževal prevladujoč vpliv držav z nezglednim uveljavljanjem človekovih pravic ter zakulisno politično kupčevanje. Svet mora sedaj poskušati očistiti madež, ki ga je v prizadevanjih za spoštovanje človekovih pravic po vsem svetu pustila 53-članska komisija, ter zavreči očitke, da je telo ZN za človekove pravice primere obravnavalo selektivno.

"Človekove pravice so že po svoji naravi občutljiva tema, kar pa ne pomeni, da že po svoji naravi posegajo v državne interese. Prav tako ne smemo sprejeti prevladujočega mnenja, da je razmerje med svobodo in varnostjo ožigosano s trenji in prisiljenimi kompromisi," je poudaril Annan. " Nikar ne dovolite, da bi se novi svet ujel v politično nabiranje točk in spletkarjenje," je pozval.

Prvo zasedanje sveta bo trajalo do 30. junija, letos pa mu bo nato sledilo še drugo od 11. do 29. septembra. Svetu prvo leto delovanja predseduje Mehika s svojim predstavnikom pri mednarodnih organizacijah v Ženevi Luisom Alfonsom de Albo.

Slovenija ni imela dovolj močne podpore za izvolitev v prvo skupino članic sveta

Generalna skupščina ZN je 9. maja izvolila prvo skupino članic sveta z mandatom od enega do treh let, ki bodo kot ustanovne članice postavile temelje za delovanje, dnevni red, oblikovale delovne metode, pravila delovanja in postopkov ter kot eno najpomembnejših nalog mehanizem za periodične preglede uresničevanja zavez in obveznosti držav članic ZN glede človekovih pravic.

Začele bodo pri sebi in namen tega je tudi, da se državam, ki se ne predajajo rade takemu nadzoru, namigne, naj raje v prihodnje ne podajajo v kandidature. Skupine za človekova pravice opozarjajo, da bodo v svetu tudi države z opazno slabim odnosom do človekovih pravic (Kitajska, Kuba, Rusija, Azerbajdžan, Savdska Arabija in Pakistan), vendar pa razmere še niso katastrofalne, saj s kandidaturo nista uspela Iran in Venezuela, ki sta že bila člana Komisije ZN za človekove pravice. Poleg tega pa nekaj držav z velikimi težavami na tem področju, kot so ZDA, Sudan, Zimbabve, Sirija, Libija, Nepal, Etiopija in Eritreja, niti ni kandidiralo za svet.

Za izvolitev se je iz skupine Vzhodna Evropa potegovala tudi Slovenija, ki pa iz različnih razlogov ni uspela. Diplomati na ZN so se z lobiranjem trudili po najboljših močeh, vendar pa Slovenija za sabo ni imela dovolj močne podpore v katerem od velikih glasovalnih blokov v ZN, kot so neuvrščeni, Islamska konferenca, Arabska liga ali afriške države. V četrtek so bo zasedanja sveta udeležil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel.