Arabska pomlad v številkah: izgube se vzpenjajo na vsaj 55 milijard

Največja gospodarska škoda je nastala v državah, kjer so v prvi polovici leta potekali največji konflikti.

Objavljeno
14. oktober 2011 18.43
Posodobljeno
15. oktober 2011 06.15
 Ju. K., zunanja politika
Ju. K., zunanja politika

Kairo, Tripoli − Finančne izgube, ki jih je povzročilo širjenje prodemokratičnih protestov v državah Severne Afrike in Bližnjega vzhoda, bodo po napovedih analitikov dosegle vsaj 55 milijard ameriških dolarjev. Sodeč po raziskavi, ki jo je opravila družba Geopolicity, je največja gospodarska škoda nastala v državah, kjer so v prvi polovici leta potekali največji konflikti. Medtem ko je upad produktivnosti prizadete države stal 20 milijard dolarjev, je usihanje javne porabe prispevalo še dodatno, 35-milijardno izgubo. Arabska pomlad je gospodarsko najbolj prizadela Libijo, Sirijo in Egipt.

Raziskava, ki je temeljila na podatkih Mednarodnega denarnega sklada, pri izračunavanju stroškov ni upoštevala človeških žrtev, škode na infrastrukturi in izgub, povezanih z umikom tujih investitorjev. Ker so razmere v nekaterih državah še vedno nestabilne, je končno ceno prodemokratičnih protestov težko napovedati. V Jemnu in Libiji je v državni proračun od začetka leta priteklo 77 oziroma 84 odstotkov manj denarja kot lani. Razmere ostajajo še posebno zapletene v Libiji: upad produktivnosti je državo doslej stal 7,67 milijarde dolarjev, množično izseljevanje in težave v naftni industriji pa so tamkajšnje gospodarstvo tako rekoč popolnoma uničile, ugotavljajo analitiki.

Države izvoznice nafte, ki so se na tak ali drugačen način uspele izogniti protestom, pa so v tem času povečale svoje proračunske prihodke. Najbolje so vrenje v regiji izkoristili Združeni arabski emirati, Saudska Arabija in Kuvajt. Za zagotovitev dolgoročne stabilnosti, ne le v Libiji, ampak tudi drugod po regiji, pri Geopolicityju predlagajo okrepitev mednarodne pomoči, predvsem pa večjo vlogo Arabske lige in Sveta za sodelovanje v Perzijskem zalivu. Oba da morata še najprej spodbujati uveljavljanje reform. Brez uresničenja obljub o mednarodni finančni pomoči in regionalne podpore lahko učinki arabske pomladi postanejo negativni, še opozarjajo analitiki.