Arabski svet v prizadevanju za jedrsko energijo

Šest arabskih dežel je oznanilo, da si bodo prizadevale vpeljati programe za razvijanje jedrske energije, kar bi lahko privedlo do pospešene širitve jedrskih reaktorjev v eni najbolj nestabilnih regij.

Objavljeno
04. november 2006 11.40
Pospešena širitev jedrskih reaktorjev v eni najbolj nestabilnih regij na svetu?
London - Šest arabskih dežel je včeraj oznanilo, da si bodo prizadevale vpeljati programe za razvijanje jedrske energije. Po tem ko je Zahodu spodletelo pri reševanju spornega jedrskega programa v Iranu, bi poteza lahko privedla do pospešene širitve jedrskih reaktorjev v eni najbolj nestabilnih regij na svetu, piše britanski Times.

Med državami so po navedbah Mednarodne agencije za jedrsko energijo IAEA Alžirija, Egipt, Maroko in Savdska Arabija, “jedrske interese” pa imata tudi Tunizija in Združeni arabski emirati. Omenjene države želijo vpeljati jedrski program za zagotavljanje energije, vendar nenadna naglica za jedrsko energijo poraja dvome o njihovih resničnih namerah, med katerimi je tudi vprašanje, ali bo tako izdelana prva arabska atomska bomba.

Egipt in druge afriške države jedrski program opravičujejo z visokimi cenami nafte in potrebo po poceni in varni energiji za svoje gospodarstvo in rastoče prebivalstvo. Enak argument bo sicer težje zagovarjala Savdska Arabija, ki ima največ naftnih rezerv na svetu. V začetku leta je savdski zunanji minister Prince Saud al-Faisal dejal, da njegova država nasprotuje širjenju jedrske energije in orožja v arabskem svetu. Medtem na Bližnjem vzhodu edino Izrael poseduje jedrsko orožje.