Arnold Schwarzenegger na Kitajskem

Kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger je na Kitajsko pripotoval le pet dni pred Georgeom Bushem, in to z istim namenom: ublažili čedalje večji ameriški primanjkljaj v trgovini s Kitajsko.

Objavljeno
14. november 2005 21.04
Arnold Schwarzenegger na Kitajskem
Peking/Od naše dopisnice – Prva stvar, ki jo vidite ob avtocesti, ko se s pekinškega letališča vozite proti mestu, so velikanski reklamni panoji z nasmejanim Arnoldom Schwarzeneggerjem, ki drži v roki telefonske aparate znamke Bu-bu gao. V kitajskem jeziku to dobesedno pomeni »korak za korakom navzgor«, za Kitajce pa je Arni nepremagljivi simbol vzpona iz preprostega življenja na svetovni vrh. Ko je kalifornijski guverner v ponedeljek pripotoval na šestdnevni obisk v LR Kitajsko, je lahko takoj po izstopu iz letala vsaj začasno pozabil na neuspehe, ki ga v zadnjih dneh spremljajo na domačem političnem prizorišču – tukaj je on vedno ku-er, kar v pekinškem narečju pomeni cool.

Medtem ko kitajski predsednik Hu Jintao še vedno potuje po Evropi in se z nenaravno otrplim obrazom pogovarja s prav tako resnimi gostitelji o temah, ki jih je tukaj le redko kdo pripravljen pozorno spremljati, je Schwarzeneggerjev obisk na kitajske obraze pričaral širok nasmeh.

Res je sicer, da se je nasmejal tudi funkcionar iz vsekitajskega združenja novinarjev, ko se je Hu v Berlinu prejšnji teden istega dne najprej pogovarjal z odhajajočim Gerhardom Schröderjem, ki mu je obljubil, da si bo še naprej prizadeval za odpravo embarga na izvoz orožja v Kitajsko, nekaj ur pozneje pa z novo kanclerko Angelo Merkel, ki pa mu je dala jasno vedeti, da kaj takega od njene vlade v bližnji prihodnosti ni mogoče pričakovati.

Čeprav je bila predsednikova turneja po Britaniji, Nemčiji in Španiji ozaljšana z večmilijardnimi sporazumi z Lloydom, Siemensom in Deutsche Bank, sta evropska osredotočenost na lastne probleme in omahovanje v stališčih glede kitajske vloge pri preoblikovanju svetovne ureditve, Kitajcem znova potrdila, da so zanje odnosi z ZDA še vedno diplomatska prioriteta. »Krepitev stikov z Evropsko unijo pomeni za Kitajsko predvsem vzpostavitev trdnejšega položaja v odnosih z Ameriko,« je pokomentiral neki kitajski diplomat.

Vse to pa še ne pomeni, da bo Schwarzeneggerjevih šest dni v Pekingu, Šanghaju in Hongkongu zgolj hollywoodski sprehod po znanih poteh brez skušnjav in tveganja. Kalifornijski guverner je sem pripotoval le pet dni pred Georgeom Bushem, in to z istim namenom kakor ameriški predsednik: storiti nekaj, s čimer bi ublažili čedalje večji ameriški primanjkljaj v trgovini s Kitajsko, povečati pritisk na revalvacijo juana, predvsem pa zahtevati resnejše spoštovanje intelektualne lastnine.

Ameriški izdelovalci računalniških programov imajo zaradi kršitev teh pravica 3,6 milijarde dolarjev izgube na leto, »Terminator« pa je pri tem tudi osebno prizadet, saj večino njegovih filmov na Kitajskem prodajajo v »divji« verziji, DVD pa stane manj kot dolar. Schwarzenegger bo v Hongkongu začel akcijo s kung fu komikom Jackijem Chanom proti piratstvu, o čemer so začeli počasi razmišljati tudi Kitajci, saj so v nevarnosti tudi njihovi patenti, od katerih pričakujejo velik zaslužek, denimo, olimpijske maskote.

Priljubljeni Arni

Arnold Schwarzenegger je bil v Pekingu leta 2000 na edinstvenem Festivalu Arnijevih filmov, na katerem so Kitajci prvič videli film Terminator 2. ko gre za zahodnjake, so tukaj najbolj priljubljeni preprosti ljudje s posebnimi idejami in tipične življenjske zgodbe z nenavadnim koncem. Schwarzenegger izpolnjuje vse pogoje: rodil se je v revni avstrijski družini in si sam utrl pot v prihodnost s tem, kar je imel – s čvrstimi mišicami in še močnejšo voljo. Emigriral je v ZDA, a ni nikoli do konca usvojil angleškega naglasa, se poročil z nečakinjo nekdanjega predsednika Kennedyja in stopil v visoko politiko, hkrati pa se ni, vsaj v kitajskih očeh, v tem ringu čisto nič spremenil. Le redko kdo lahko tako prebudi kitajsko ljubezen do demokratske utopije tako, kakor to uspeva Arniju. Medtem ko se je Hu Jintao v Berlinu sprehodil mimo ostankov podrtega zidu, so Kitajci drhteli zaradi neuresničene želje po tem, da bi se tudi oni rešili diktature. Ko se med njimi prikaže Schwarzenegger, najbrž ni Kitajca, ki se ne bi vsaj malo zasanjal glede tega, da lahko mister universum v Ameriki postane guverner. Na fotografiji Arni v objemu z udeležencem posebnih olimpijskih iger Wang Xiaoyujem in ženo Mario Shriver.

Preberite v torkovem tiskanem Delu.