Sydney – Avstralca Davida Hicksa je vojaška komisija v Guantanamu leta 2007 obsodila na sedem let ječe. Hicks je kazen že zdavnaj odsedel, oktobra lani pa je izdal knjigo Guantanamo: Moje popotovanje (Guantanamo: My Journey), v kateri je popisal svoje bivanje v priporu v Guantanamu in še prej v Afganistanu in Pakistanu.
Avstralska zakonodaja prepoveduje, da bi se pravnomočno obsojeni kriminalci lahko okoristili z zločini, ki so jih zagrešili. To velja tudi za posredno korist, denimo za dobiček od prodaje knjige, v kateri bi zločinec popisal svoje zločine. Toda: Ali je bil David Hicks sploh pravnomočno obsojen? Vrhovno sodišče avstralske pokrajine Novi Južni Wales je včeraj zamrznilo prihodke od prodaje knjige Guantanamo: Moje popotovanje. Zamrznitev velja, vse dokler sodišče o sporu ne bo dokončno odločilo, pri čemer je naslednjo obravnavo razpisalo za 16. avgust.
Danes 35-letni David Hicks je bil eden prvih prebivalcev kontroverznega pripora Guantanamo na Kubi. Nosil je zapestnico z napisom Pripornik 002. Vojaki afganistanskega Severnega zavezništva so ga v Afganistanu zajeli že zelo zgodaj, decembra 2001, komaj dva meseca po 11. septembru, in ga za 1000 dolarjev nagrade izročili ameriškim vojakom.
Hicks, ki se ga je oprijel vzdevek »avstralski talib«, se je v prvo vojaško avanturo spustil že leta 1999, ko je odpotoval v Albanijo, da bi se pridružil Osvobodilni vojski Kosova v njenem boju proti srbski vojski. Po dvomesečnem bivanju v Albaniji se je – tako vsaj zatrjuje v svoji knjigi –, ne da bi prestopil kosovsko mejo in sodeloval v kakršnihkoli vojaških operacijah, znova vrnil v Avstralijo in zaprosil za sprejem v avstralske oborožene sile. Te so prošnjo zaradi njegove prenizke formalne izobrazbe zavrnile.
Zatem se je spreobrnil v islam, si nadel muslimansko ime Mohamed Davud in že novembra 1999 znova odpotoval, tokrat v Pakistan, da bi študiral islam. V naslednjih dveh letih, vse do svojega zajetja, je sodeloval v več vojaških urjenjih v Pakistanu in Afganistanu, med drugim v vojaškem taborišču, ki ga je večkrat obiskal nekdanji vodja Al Kaide Osama bin Laden. V knjigi Hicks zatrjuje, da takrat še ni vedel za obstoj Al Kaide, o njej je, nasprotno, prvič slišal šele kot pripornik v Guantanamu.
Hicks, ki danes trpi za posttravmatsko stresno motnjo, je v knjigi popisal mučilne tehnike, ki jim je bil izpostavljen v Guantanamu. Tamkajšnja vojaška komisija ga je na sedem let zapora obsodila po skoraj petih letih in pol pripora, šele spomladi 2007, in sicer zatem, ko se je v dogovoru s tožilstvom izrekel za krivega. Kot pravi, je krivdo priznal, ker je bil to edini način, da je lahko zapustil Guantanamo. Pred njim sta bili namreč le dve izbiri: ali da prevzame odgovornost za zločin, ki ga ni zagrešil, ali da stori samomor. Že aprila 2007 se je lahko vrnil v Avstralijo in tam odsedel preostanek kazni.
Tožba avstralske države za zaseg dobička od prodaje knjige je tako hočeš nočeš sprožila vrsto pravnih vprašanj: Ali vojaška komisija v Guantanamu lahko velja za zakonito sodno telo? Ali so razmere nezakonitega pridržanja in domnevnega mučenja v Guantanamu takšne, da je v njih sprejeta sodba lahko zakonita? Ne nazadnje: Ali je David Hicks sploh pravnomočno obsojen kriminalec, da bi mu lahko zasegli dobiček od knjige?