Avstralska vojska umirja razmere

Po prihodu avstralskih vojakov se je položaj na Vzhodnem Timorju, ki ga je zajel val nasilja odpuščenih vladnih vojakov, umiril.

Objavljeno
26. maj 2006 10.23
Do sobote naj bi na Vzhodni Timor prispelo 1300 avstralskih vojakov
New York/Sydney - Dan po prihodu avstralskih vojakov na Vzhodni Timor, ki so ga v zadnjih dneh pretresali krvavi nemiri, se je položaj bistveno umiril. Slišati je sicer še posamična streljanja, vendar so razmere bolj mirne kot dan prej, je povedal vodja avstralskih sil Angus Houston. Tiskovni predstavnik ZN Stephane Dujarric je medtem sporočil, da je vojska Vzhodnega Timorja v četrtek ubila devet neoboroženih policistov, 27 pa jih je ranila.

Annan odposlanca, Avstralci 130 mož

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je na Vzhodni Timor poslal vodjo misije ZN za človekove pravice v Nepalu Iana Martina, da oceni položaj. Nasilje v mladi otoški državici je izbruhnilo aprila, potem ko je vlada marca odpustila okoli 600 vojakov, ki so se pritoževali zaradi diskriminacije.

Avstralci so se tudi tokrat prvi odzvali na novo nasilje in so v državo že poslali 130 komandosov, ki so zavarovali letališče. Tam so jih, po poročanju tiskovnih agencij, pričakali navdušeni civilisti. Avstralski obrambni minister Brendan Nelson je v četrtek za avstralski radio ABC povedal, da bodo napotili 1300 vojakov, ki bodo v Vzhodni Timor prispeli do sobote. Vlada v Diliju je za pomoč zaprosila Portugalsko, Avstralijo, Novo Zelandijo in Malezijo.

Napad na policijsko postajo je trajal kakšno uro, zatem pa so policijski inštruktorji ZN, ki so bili na policijski postaji, izpogajali prekinitev ognja. Policisti so šli brez orožja na ulico, vojaki pa so začeli streljati in ubili 9 ljudi, 27 pa ranili. Pripadnikom ZN je uspelo rešiti 62 policistov, ki jih sedaj varujejo v svojem objektu. Generalni podsekretar ZN za mirovne operacije Jean-Marie Guehenno je v četrtek poročal Varnostnemu svetu, da ni znano, zakaj so vojaki streljali, vendar pa naj bi to najverjetneje storili zaradi zmešnjave in napetega položaja, ko so se policisti ob pogledu na oborožene vojake začeli malce hitreje gibati.

Vojaki proti policistom

Prebivalci Vzhodnega Timorja, ki je samostojnost razglasil leta 2002, so leta 1999 na referendumu glasovali za samostojno državo, kar pa Indoneziji, ki je otoku vladala 24 let, ni bilo pogodu in vojska je skupaj z milicami sprožila nasilje, v katerem je umrlo 1500 ljudi. Pobijanje se je prenehalo s prihodom mednarodnih sil pod vodstvom Avstralije. Ian Martin je bil leta 1999 poseben Annanov odposlanec na Vzhodnem Timorju, zato se ga je odločil poslati tja tudi tokrat.

Vzhodni Timor je imel do marca skupaj 1400 vojakov, od katerih se jih je 600 odločilo za stavko zaradi diskriminacije. Gre večinoma za veterane gverilske vojne proti indonezijski okupaciji, ki so menili, da niso dobili dovolj visokih položajev v novi vojski. Vlada jih je odpustila, zato so prijeli za orožje. Četrtkov pokol pa so izvedli vladi zvesti vojaki, ki so napadli sedež policije v prestolnici Dili, ker so sumili, da so se policisti pridružili upornikom.