Budimpešta - Naraščajoča raznolikost v Evropi bi lahko pripeljala do napetosti in celo uporov, je danes opozoril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso v Budimpešti ob zaključku konference z naslovom "Inkluzivna Evropa? Horizont 2020". Konferenca se je osredotočala na vlogo, ki jo v procesu evropskega združevanja igrajo kulturni aspekti.
Kot je dejal Barroso, so v Evropi, kjer potekajo številne migracije in kjer se giblje mnogo ljudi, stiki med različnimi kulturami realen proces. "Zato ne smemo govoriti le o tem, kaj lahko Evropa stori za kulturo, temveč se moramo tudi vprašati, kaj lahko kultura stori za Evropo," je dejal predsednik Evropske komisije in dodal, da lahko le odprta Evropa tekmuje v globaliziranem svetu.
Bozoki: Etnične nemire v Franciji potrebno razumeti kot izziv
Tridnevne mednarodne konference, ki je potekala v madžarski prestolnici, se je udeležilo 16 ministrov za kulturo in več uglednih osebnosti s sveta umetnosti kulture držav članic Evropske unije. Madžarski kulturni minister Andras Bozoki je poudaril, da je potrebno etnične nemire v Franciji razumeti kot izziv za nadaljevanje medkulturnega dialoga, britanski kulturni minister David Lammy pa je v imenu britanskega predsedstva unije dejal, da so izgredi v zahodni Evropi in slike gorečih avtomobilov na mah izničile prejšnje predstave o multikulturalizmu.
Barroso se je nato v Budimpešti sestal tudi z madžarskim premierom Ferencem Gyurcsanyem in ga opozoril, da mora Madžarska znižati svoj proračunski primanjkljaj. "Madžarska fiskalna stabilnost je ključna, če se želi država popolnoma vključiti v EU in prevzeti evro. V evropskih krogih smo prepričani, da bi bilo za splošno klimo zelo slabo, če Madžarski ne bi uspelo urediti proračunskega primanjkljaja," je poudaril Barroso. Bruselj je sicer že v četrtek na Budimpešto naslovil ostro opozorilo zaradi visokega proračunskega primanjkljaja in ji zagrozil s sankcijami, če ga ne bo znižala.