Blair napoveduje kazen

Britanski premier Tony Blair je obljubil akcijo varnostnih služb, s katero bodo odgovorne za napade privedli pred sodišče. Na Otok pa medtem prihajajo izrazi sožalja s celega sveta.

Objavljeno
07. julij 2005 21.26
Mediji pozorno spremljajo dogajanje v Londonu
London - Britanski premier Tony Blair je obljubil okrepljeno akcijo policijskih in varnostnih služb, s katero naj bi odgovorne za bombne napade privedli pred sodišče. Obenem je v britanski prestolnici, kamor se je vrnil iz škotskega Gleneaglesa, kjer poteka vrh sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije (G-8), zatrdil, da "nas teroristi ne bodo prestrašili".

Po Blairovih besedah teroristi delujejo v imenu islama, vendar pa je premier obenem izjavil, da se zaveda, da večina muslimanov po svetu obsoja "to teroristično dejanje". "Pokol nedolžnih ljudi skušajo izkoristiti, da bi nas ustrahovali. Vendar morajo vedeti, da jim to ne bo uspelo,"je še izjavil Blair.

" Današnji dan je zelo žalosten dan za britanski narod, kljub temu pa bomo ostali zvesti britanskemu načinu življenja," je nadaljeval Blair. Obenem je izrazil sožalje družinam žrtev, pohvalil pa je tudi delo reševalnih ekip.

Svet zgrožen in pretresen

Sicer pa je cel svet ostro obsodil teroristične napade, v Veliko Britanijo pa prihajajo izrazi sožalja in zgroženosti. Tudi Evropska unija se je na napade odzvala z zgroženostjo ter Veliki Britaniji izrekla solidarnost in ji ponudila pomoč.

Borell: Stojimo z vami

Evropska komisija je " šokirana in zgrožena nad novicami iz Londona", so dejali na njenem sedežu v Bruslju, medtem ko je Evropski parlament na zasedanju v Strasbourgu svoje sožalje nad "barbarskimi napadi" izrazil z minuto molka.

"V imenu parlamenta želim izraziti naše sožalje vsem tistim, ki so žrtve teh barbarskih dejanj, usklajene serije napadov na londonski prometni sistem," je dejal predsednik parlamenta Josep Borrell. "V našem imenu britanskemu ljudstvu pošiljam sporočilo solidarnosti. Stojimo z vami. Nikdar ne bomo dopustili, da bi terorizem porazil vrednote miru in demokracije," je dejal Borrell.

Barroso je v stalnem stiku z Blairom

Solidarnost je Londonu izrekla tudi Evropska komisija. Predsednik komisije Jose Manuel Barroso je v stalnem stiku z britanskim premierom Tonyjem Blairom in Evropska komisija je že izrazila svojo pripravljenost pomagati na kakršenkoli način je to mogoče, je v Bruslju dejala tiskovna predstavnica Pia Ahrenkilde Hansen.

Iz Rima pa se je oglasil evropski komisar za pravosodje, varnost in svobodo Franco Frattini in menil, da so londonski napadi znamenje, da se je "terorizem vrnil v Evropo ". "Kar se je zgodilo, je tragična potrditev dejstva, da je terorizem znova zadel srce Evrope, in to državo, ki trenutno predseduje povezavi in tudi skupini najbolj razvitih držav G-8," je dejal Frattini. "Potrebna je takojšnja koordinacija obveščevalnih služb in policije, da Angliji ponudimo pomoč, ki jo potrebuje," je še dejal komisar.

Koprol: Napadi v Londonu vredni najhujše obsodbe

Zgroženi smo nad novicami o terorističnih napadih danes dopoldne v Londonu. Ta dejanja so vredna najhujše obsodbe svetovne javnosti. Naše misli so z družinami, ki so ob tem prizadete, in jim izrekamo iskreno sožalje, je v Ljubljani na novinarski konferenci ob obisku francoske ministrice za evropske zadeve Catherine Colonna v Sloveniji poudaril državni sekretar za evropske zadeve Marcel Koprol.

Tudi Francija močno obsoja napade v Londonu ter Veliki Britaniji izraža solidarnost, je poudarila francoska gostja ter dodala: "Tudi mi smo v mislih z družinami žrtev."

Nato: Za take grozljive zločine ni opravičila

Francoski predsednik Jacques Chirac je na vrhu skupine G-8 v škotskem Gleneaglesu britanskemu premier Tonyju Blairu takoj ponudil "polno solidarnost Francije".

Teroristične napade v Londonu je ostro obsodila tudi Rusija. Kot je sporočil tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Jakovenko, položaj v Veliki Britaniji skrbno spremljajo.

Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je britanski kraljici Elizabeti II. že poslal sožalno brzojavko. "To barbarsko dejanje terorizma vzbuja odpor in ogorčenost vseh Italijanov," je zapisal. Zaradi napadov v Londonu so prekinili tudi delo v parlamentu v Rimu. Italijanski poslanci so takoj po novici o napadih za 15 minut prekinili dopoldansko sejo v znak solidarnosti "z angleškimi prijatelji", kot se je izrazil podpredsednik poslanske zbornice Fabio Musi. Pri tem je požel aplavz prisotnih.

Tudi generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer je izrazil pretresenost nad "gnusnimi napadi " v Londonu. "Vem, da govorim v imenu vseh zaveznic v Nato, ko izražam sočutje in solidarnost britanskim prebivalcem. Za take grozljive zločine ni opravičila," je v izjavi za javnost zapisal de Hoop Scheffer. Pri tem je ostro obsodil napade in poudaril, da mora mednarodna skupnost ostati združena v boju proti terorizmu.

V Španiji pa so se že pojavili prvi komentarji s primerjavami s terorističnimi napadi v Madridu 11. marca lani, ko so bombe eksplodirale skoraj istočasno na štirih vlakih v Madridu. Pri tem je bilo v tem največjem terorističnem napadu v Evropi doslej ubitih 191 ljudi, več kot 1500 pa jih je bilo ranjenih. Kot so sporočili iz Madrida, razmere v Londonu skrbno spremlja tudi španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero.

"Španija, ki že več let trpi zaradi terorizma, tako nacionalnega kot mednarodnega, takoj ponuja brezpogojno pomoč in popolno podporo Veliki Britaniji pri iskanju kriminalcev, ki so zagrešili ta odvraten napad," je v sporočilu za javnost navedla španska vlada.

Bush: Vojna proti terorizmu se nadaljuje

Vojna proti terorizmu se nadaljuje, je ob robu vrha sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije (G-8) v škotskem Gleneaglesu, potem ko je London pretresla vrsta eksplozij, danes zatrdil ameriški predsednik George Bush.

Po Bushevih besedah nasprotje med tem, kar lahko vidimo na televizijskih ekranih, in med tem, kar se dogaja, ne more biti bolj jasno. Na eni strani so ljudje, ki si prizadevajo za zmanjševanje revščine, ustavitev epidemije aidsa in za zaščito okolja, medtem ko so na drugi strani ljudje, ki ubijajo nedolžne. "Nasprotje ne more biti bolj jasno," je še izjavil ameriški predsednik.

Bush je prepričan, da bodo našli odgovorne za napade in jih privedli pred sodišče. Hkrati pa bodo širili ideologijo upanja in sočutja, ki bo premagala ideologijo sovraštva.

Putin: Teroristični napadi zahtevajo univerzalno obsodbo

Ruski predsednik Vladimir Putin, ki se tudi udeležuje srečanja G-8 v škotskem Gleneaglesu je danes izjavil, da teroristični napadi po svetu zahtevajo univerzalno obsodbo in enotnost vseh držav, je sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Aleksej Gromov.

"Putin je poudaril, da ne glede na to, kjer pride do takšnih nečloveških kriminalnih dejanj - v Londonu, New Yorku, Moskvi ali v drugih državah po svetu -, ta zahtevajo brezpogojno obsodbo in enotnost vseh civiliziranih držav v boju proti mednarodnemu terorju," je dejal tiskovni predstavnik ruskega predsednika.

Putin je britanskemu premieru Tonyju Blairu izrazil sožalje Rusije, obenem pa dejal, da je njegova država solidarna z Veliko Britanijo po terorističnih napadih v Londonu, je še izjavil Gromov.

Papež napade označil kot "nečloveška dejanja"

Papež Benedikt XVI. je napade označil kot " nečloveška dejanja", v telegramu londonskemu nadškofu, kardinalu Murphyju O'Connorju pa je obenem zapisal, da deli bolečino žrtev.

Generalni sekretar SE Terry Davis je zapisal, da je "to brutalen in brezčuten napad, ki so ga izvedli strahopetci". "Po Turčiji, Španiji in Rusiji v zadnjih dveh letih je terorizem v Evropi znova udaril. Nobena država ni imuna pred napadi in naš skupni odziv mora biti v tem, da podvojimo prizadevanja v boju proti temu zlu, obenem pa še naprej spoštujemo temeljne človekove pravice," je dodal Davis.

Portugalski predsednik Jorge Sampaio je v pismu britanski kraljici in britanskemu premieru Blairu obsodil niz eksplozij v Londonu in jih označil za "prezira vredne teroristične napade". Dejal je, da je zaradi napadov "globoko šokiran" in Veliki Britaniji zagotovil " solidarnost v imenu portugalskega ljudstva".

Nemški kancler Gerhard Schröder se je na vest o napadih odzval z "veliko prizadetostjo." "Moje najgloblje sožalje gre vsem prizadetim, njihovim svojcem, premieru Tonyju Blairu in vsemu britanskemu narodu," je v pisni izjavil navedel nemški kancler.

Turčija poziva k sodelovanju v boju proti terorizmu "brez razlikovanja"

Turški zunanji minister Abdullah Guel je po londonskih napadih pozval k sodelovanju v boju proti terorizmu "brez razlikovanja ". Dokler se bo razlikovalo med "mojim teroristom in njegovim teroristom," uspeh v boju proti terorizmu ne bo mogoč. Turčija obsoja vsakršno obliko terorizma, je dodal Guel.

Sožalje iz Irana

Iraški predsednik Džalala Talabani je izjavil, da so napadi v Londonu dokaz, da je terorizem " mednarodna nadloga". "Terorizem je mednarodna nadloga, in to, kar se je zgodilo v Londonu in Iraku, se lahko zgodi v katerikoli državi," je v Nadžafu izjavil Talabani. Obenem je posvaril arabske države, da bo terorizem, ki je danes v Iraku, jutri v ostalih državah, in se je po Talabanijevih besedah že zgodil v Jemnu in Savdski Arabiji.

"Grozljive napade" je obsodil tudi izraelski zunanji minister Silvan Šalom. "Izrael, ki ima dolgo zgodovino izkušenj s terorizmom, deli bolečino, ki so jo britanskemu ljudstvu povzročili ti grozljivi napadi. Upam, da bo sedaj svobodni svet manj popustljiv do terorističnih organizacij," je dejal Šalom.

"Obsojamo napade, ki so se to dopoldne zgodili v Londonu. Vsem prizadetim v teh dejanjih izražamo naše iskreno sočutje, " je sporočil pakistanski minister za informiranje Sejšk Rašid.

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je dejal, da je zaradi napadov v Londonu pretresen, ob tem pa pozval k nadaljnji odločnosti v boju proti terorizmu. "V boju proti terorizmu moramo izkazati odločnost," je dejal Kwasniewski.

Danski premier Anders Fogh Rasmussen je izjavil, da "smo znova priča napadu neskrupuloznih teroristov, in to na barbarski način proti popolnoma nedolžnim ljudem. Temu se nikoli ne smemo ukloniti .

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker je v pismu britanskemu premieru Blairu zapisal, da je "pretresen"zaradi današnjih terorističnih napadov v Londonu.

Zgroženi Howard

Solidarnost z žrtvami terorizma je izrazil tudi japonski premier Džuničiro Koizumi. " Grozo in gnus" je nad strahopetnimi napadi na nedolžne ljudi izrazil tudi avstralski premier John Howard. ki je obenem obljubil avstralsko podporo državam, ki niso popustile grožnji terorizma.

Kriminalne in teroristične eksplozije so obsodili tudi Združeni arabski emirati. " Združeni arabski emirati najostreje obsojajo te grozljive zločine ter izražajo popolno solidarnost z britansko vlado,"je sporočil namestnik premiera ZAE in minister za zunanje zadeve Hamdan bin Zajed al Nahajan. Tudi generalni sekretar Arabske lige Amr Musa je izrazil "globoko obžalovanje" zaradi napadov v Londonu.

Teroristične napade v Londonu je najostreje obsodil tudi albanski predsednik Fatos Nano. Takšna "nečloveška" dejanja naj bi bila dokaz za "barbarstvo" skrajnih skupin, je zapisal v sporočilu za javnost.

Mesić: Za pobijanje ni opravičila

Teroristična dejanja v Veliki Britaniji je obsodil tudi hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je trenutno na uradnem obisku v Srbiji in Črni gori. "Očitno je, da gre za hudo teroristično dejanje. To je dokaz, da nasilje ne izbira ne kraja ne časa, ter da teroristi želijo edinole pobijati, za kar ne obstaja nikakršno opravičilo," je v Prištini dejal Mesič.

Makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva je zaradi terorističnih napadov v Londonu svojemu britanskemu kolegu Jacku Strawu poslala sožalno noto. " Šokirani smo nad tem groznim dejanjem nasilja, ki je danes prizadel London in njegove prebivalce. To ni zgolj napad na Veliko Britanijo, temveč na vse demokratične vrednote, ki jim je obvezana tudi Makedonija,"je Mitreva zapisala v sporočilu.

Švedski premier Göran Persson in njegov norveški kolega Kjell Magne Bondevik pa sta zaradi terorističnih napadov v Veliki Britaniji prekinila poletne počitnice.