Bolgarija je dosegla napredek, ampak...

Kljub temu da je Bolgarija dosegla pomemben napredek pri izpolnjevanju zahtev EU, obstaja možnost, da v Unijo še ne bo vstopila januarja prihodnje leto, je dejal evropski komisar Frattini.

Objavljeno
31. julij 2006 18.11
Franco Frattini
Sofija - Bolgarija je v zadnjih mesecih dosegla "pomemben napredek" pri izpolnjevanju zahtev Evropske unije, predvsem na področju varnosti, boja proti organiziranemu kriminalu in korupciji, policijskega sodelovanja ter nadzora meje, je danes v Sofiji ocenil evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini. Kljub temu pa komisar ni izključil možnosti za preložitev vstopa te države v Unijo, načrtovanega za 1. januar 2007.

"Bolgarija je na pravi poti," je dejal Frattini, ki se je v Sofiji med drugim sešel z bolgarskim predsednikom Georgijem Parvanovom in premierom Sergejem Staniševom. "Po tem obisku sem nekoliko večji optimist, seveda pa je od bolgarskih oblasti odvisno, ali bodo nadaljevale prizadevanja za izpolnitev zahtev do konca leta 2006," je opozoril Frattini, ki bo v torek obiskal tudi Romunijo.

Frattini se je sešel tudi z bolgarskim notranjim ministrom Rumenom Petkovom, ki ga je, kot je poudaril komisar, seznanil z "zelo konkretnim" seznamom policijskih akcij, ki naj bi preprečile trgovino s prepovedanimi drogami in ljudmi.


Bolgarija, tako kot tudi sosednja Romunija, naj bi po načrtih postala članica Evropske unije čez slabega pol leta, s 1. januarjem 2007. Vendar je Evropska komisija maja opozorila, da je vstop obeh pristopnic mogoč le, če bosta dotlej temeljito izboljšali pripravljenost na članstvo na nekaterih ključnih področjih. V nasprotnem primeru obema grozi preložitev vstopa na januar 2008.

Ali sta državi, predvsem Bolgarija, zahteve EU izpolnili, bo komisija po napovedih znova preverila septembra, najkasneje pa v začetku oktobra. Takrat bo tudi dokončno ocenila, ali je vstop leta 2007 resnično možen.

Bruselj Bolgarijo poziva k ukrepanju na vrsti področij, še posebej nujno pa je to na šestih, kjer je glede stanja resno zaskrbljena. Tako zahteva jasnejše dokaze o rezultatih preiskav in pregona kriminalnih združb, bolj učinkovit boj proti korupciji in poneverbam ter okrepljeno izvajanje pravil za preprečevanje pranja denarja.