London/Belfast/Viangchan - Britanska vojska je danes na Severnem Irskem začela odstranjevati več nadzornih točk, tudi za mnoge sporne nadzorne stolpe, potem ko je Irska republikanska armada (IRA) v četrtek napovedala, da se po 35 letih razorožuje in odpoveduje nasilju.
Predstavniki britanske in irske vlade pa se medtem pogovarjajo o naslednjih političnih korakih za ponovno oživitev delovanja severnoirskih oblasti. "V luči dogodkov, ki so se zgodili včeraj, sva se z načelnikom policije odločila, da je možno novo zmanjšanje varnostnih sil," je izjavil poveljnik britanskih sil na Severnem Irskem, generalpolkovnik Reddy Watt. Britanski minister za Severno Irsko Peter Hain pa je za televizijo BBC opozoril, da je IRA v preteklosti že prelomila besedo. Obenem je zatrdil, da se mora končati vso nasilje in zločini. “Vse je odvisno od IRA, skrbno bomo vse spremljali. Pri tem ne gre le za ustavitev streljanja in bombnih napadov, pač pa tudi pretepanj in ropanj bank,” je še dejal Hain.
Odločitev organizacije IRA so že pozdravile vlade v Dublinu, Londonu in Washingtonu, ki so obenem menile, da bo ta korak zgodovinski le, če bo IRA držala svojo besedo.
EU pozdravila "zgodovinsko" odločitev
Evropska unija je danes pozdravila "zgodovinsko" odločitev IRE, ki je v četrtek sporočila, da se po več kot 30 letih odpoveduje nasilju kot načinu boja proti britanski vladavini na Severnem Irskem. "To je zgodovinski dogodek in upamo, da bo IRA uresničila svojo obljubo, " je dejal visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. "Izjavo sta pozdravila tako irski kot britanski premier in upam, da bo resnično upoštevana," je poudaril Solana ob robu regionalnega foruma članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) v laoški prestolnici.
Izjavo o prekinitvi oboroženega boja predstavljena v četrtek
IRA je v izjavi napovedala, da se bo razorožila in odpovedala nasilju, svojim tajnim enotam pa ukazala, naj končajo vse aktivnosti. Ukaz je začel veljati v četrtek ob 17. uri po srednjeevropskem času. Britanski premier Tony Blair je odločitev označil za korak " neprimerljivega pomena" v novejši zgodovini Severne Irske. Irski premier Bertie Ahern pa je dejal, da bo to "pomemben in zgodovinski dogodek", če bo uresničen. Tudi vodja severnoirske stranke Sinn Fein, političnega krila IRA, Gerry Adams, je napoved IRA označil za "pogumno in samozavestno" pobudo, ki bo pomagala oživiti mirovni proces.
Irska republikanska armada je več kot 80 let igrala ključno vlogo v irskem boju proti nekdanjemu kolonialnemu gospodarju Veliki Britaniji. Cilj organizacije, ki je bila ustanovljena leta 1919, je bil neodvisnost Irske. Po ustanovitvi Svobodne irske države leta 1921 in razdelitvi otoka je IRA skoraj povsem izginila, znova pa se je pojavila ob izbruhu nemirov med katoliškimi protestniki in protestanti ob koncu 60. let 20. stoletja. V 70. letih se je organizacija za uresničitev svojega ciljA vse bolj zatekala k nasilju. V nasilju je bilo ubitih kakih 3000 ljudi, za smrt okoli 1800 naj bi bila odgovorna IRA.
IRA je bila svoj čas najbolje oborožena teroristična organizacija na svetu. Zaloge razstreliva je začela kopičiti konec 60. let, njeni inženirji pa so razvili celo raketomete. Ena od raket je nekoč pristala tudi pred vrati urada britanskega premierja na Downing Streetu.