Valletta - Evropska komisija je zavrnila predlog Malte, da bi skupno evropsko denarno enoto uradno zapisala kot "ewro" in ne "euro", je nedavno potrdil evropski komisar za gospodarske in monetarne zadeve Joachim Almunia, poroča spletni bilten Euobserver.
Almunia je opozoril, da so se voditelji EU decembra 1995 strinjali, da bodo skupno evropsko denarno valuto enotno zapisovali kot euro v vseh uradnih jezikih EU. Edino odstopanje je bilo dovoljeno v primeru Grčije.
Kot je poročal EUobserver, se je evropski komisar s tem odzval na vprašanje malteškega evropskega poslanca Josepha Muscata, ki je menil, da, če že malteške institucije na svojih spletnih strani navajajo evropsko valuto kot "ewro", potem ne bi smelo biti težav, če bi sprejeli takšno formulacijo.
Poimenovanje denarne valute je v minulih mesecih na Malti sprožilo pravo razburjenje. Že v začetku leta je Malta sporočila, da bo evropsko denarno enoto uradno imenovala "euro" in "ewro". Zapis "euro" bo uporabljala v vseh uradnih besedilih, podpisanih z EU, v malteških medijih in lokalnih poslih pa se bo lahko uporabljal tudi zapis "ewro".
Zapis besede "euro" je v malteškem jeziku problematičen, ker se črki "eu" ne pojavljata skupaj, razen če sta del dveh različnih zlogov, je takrat zapisal Svet za malteški jezik. Svet je predlagal zapis "ewro", češ da je bolj skladen s strukturo malteškega jezika, ki izvira predvsem iz arabščine. Maltežani bodo sicer malteško liro za evro predvidoma zamenjali januarja 2008.
Podobne težave kot Malta ima tudi Latvija, ki želi za skupno evropsko valuto v vseh transakcijah, tudi tistih z drugimi članicami EU, uporabljati naziv "eiro". Njeno željo je Evropska centralna banka septembra lani zavrnila, po poročanju nekaterih medijev pa naj bi bili nekateri latvijski ministri pripravljeni iti tudi pred Sodišče Evropskih skupnosti.
Slovenija, ki skupno evropsko valuto imenuje evro, pa je sprejela kompromis, ki bi ji v vsakdanjem življenju še naprej omogočal zapis evra z "v". Kompromis je oktobra 2004 oblikoval odbor stalnih predstavnikov držav članic pri EU (coreper), potem ko je bil zapis imena evro predmet večtedenskih razprav, potrdila pa sta ga še slovenska vlada in parlament.