Bush priznal napake

Ameriški predsednik George Bush je v torek v New Orleansu ob prvi obletnici katastrofalnega orkana Katrina priznal napake in pomanjkljivosti odgovora zvezne vlade na uničenje, ki je zahtevalo najmanj 1800 življenj.

Objavljeno
30. avgust 2006 10.08
Bush se je udeležil bogoslužja v New Orleansu
New Orleans - Ameriški predsednik George Bush je v torek v New Orleansu ob prvi obletnici katastrofalnega orkana Katrina, ki je lani 29. avgusta razdejal obalna območja držav Mehiškega zaliva, priznal napake in pomanjkljivosti odgovora zvezne vlade na uničenje, ki je zahtevalo najmanj 1800 življenj. Obljubil je, da bo pri naslednjem orkanu zagotovo boljše.

Bush je s prvo damo Lauro začel dan v katedrali "St. Louis", ki stoji v francoski četrti New Orleansa in je lani ob Katrini ostala skoraj povsem nepoškodovana. V govoru po medverski mašni slovesnosti je Bush pozval vse prebivalce New Orleansa naj se vrnejo na svoje domove, ker jih mesto potrebuje. Vrniti se sicer nimajo nikamor, saj je je polovica mesta brez elektrike, polovica bolnišnic ne dela, kriminal pa raste kot gobe po dežju.

Bushev poziv je bil vsaj deloma političen, saj je župan Ray Nagin po klavrnem ukrepanju v času Katrine letos zmagal na volitvah tudi z vzbujanjem govoric, da obstajajo sile, ki želijo iz New Orleansa narediti malce bolj "belo" mesto. Te "sile" pa zanesljivo niso temnopolti Američani. Bush je v svojem govoru prav tako opisal trpljenje ljudi ob Katrini, kar je sicer lahko videl ves svet v neposrednih televizijskih prenosih.

Zagotovil je, da delajo vse kar morejo, da denar končno pride do ljudi, malce zvalil del odgovornosti na državne in lokalne oblasti ter obljubil, da bo zvezna vlada ob naslednji podobni katastrofi veliko bolje ukrepala. Največji aplavz pa si je zagotovil z obljubo, da bo pritisnil na kongres, da bo Louisiana dobila večji delež od prodaje načrpane nafte in zemeljskega plina v Mehiškem zalivu.

V New Orleansu in drugje po državah Mehiškega zaliva so sicer v torek potekale številne spominske slovesnosti z nastopi politikov od predsednika ZDA navzdol, demokrati pa so se potikali naokrog in skrbeli za to, da volivci ne pozabijo kako slabo se je obnesla zvezna vlada pod republikanskim vodstvom. Novembra so namreč kongresne volitve.