Čakajoč na še nepreštete glasove

Avstrijski kancler Schüssel je v imenu vlade, ki jo vodi, predsedniku države Fischerju ponudil odstop. Medtem pa se negotovost nadaljuje.

Objavljeno
03. oktober 2006 21.10
Se bosta Schüssel in Gusenbauer znašla v veliki koaliciji?
Dunaj/Od našega dopisnika – Avstrijska vlada pod vodstvom Wolfganga Schüssla je po porazu Avstrijske ljudske stranke (ÖVP) na nedeljskih parlamentarnih volitvah v skladu s pričakovanji ponudila odstop. Avstrijski predsednik Heinz Fischer je odstop sprejel, hkrati pa kanclerju Schuesslu poveril, da do imenovanja nove vlade vodi tekoče posle. Fischer se je medtem na neuradnih pogovorih že sestal tako s Schuesslom in vodjo socialdemokratov (SPÖ) Alfredom Gusenbauerjem, potencialnim novim mandatarjem.

Medtem se negotovost v avstrijski politiki nadaljuje. Dokončna razdelitev poslanskih mandatov bo namreč znana šele v ponedeljek. Volitve 183-članskega državnega zbora so se iztekle z nepričakovano zmago avstrijskih socialdemokratov (SPÖ), katerih predsednik, 46-letni Alfred Gusenbauer, je že javno zahteval mandat za sestavo vlade.

Toda vsi glasovi še niso prešteti. Šele v ponedeljek, 9. oktobra, bodo prešteti glasovi tistih, ki so volili po pošti, bodisi v tujini bodisi v Avstriji, a ne na domačem volišču. Ti glasovi zmage socialdemokratov ne morejo ogroziti. Lahko pa postavijo pod vprašaj vstop Haiderjevega zavezništva za prihodnost Avstrije (BZÖ), ki je z 4,2 odstotka glasov za las prestopilo štiriodstotni volilni prag.

Analitikom se sicer zdi verjetneje, da bo BZÖ tudi po preštetju preostalih glasov ostal v parlamentu. Toda če bi izpadel, bi se njegovih osem poslanskih mandatov porazdelilo med druge stranke. Tako bi ob za zdaj edini politično verjetni – rdeče-črni veliki koaliciji – nenadoma postala mogoča tudi rdeče-zelena koalicija, ki zaenkrat nima poslanske večine. Ker bo dokončna sestava državnega zbora znana šele prihodnji ponedeljek, resnih koalicijskih pogajanj do tedaj ne pričakuje nihče.

Ljudska stranka (ÖVP) dosedanjega kanclerja Wolfganga Schüssla se je včeraj ovila v molk. Njeno predsedstvo se je sestalo zvečer, da bi analiziralo vzroke volilnega poraza. Večina zunanjih opazovalcev poraz pripisuje stranki sami. Razloge vidijo v popolni prepričanosti o lastni zmagi, zaradi česar velik del volivcev ÖVP minulo nedeljo sploh ni volil. Tudi brezvsebinskost volilne kampanje, katere srž je bilo sporočilo, kako “dobro nam gre Avstriji”, je dodala svoje. Prav tako popolno osredotočenje kampanje na osebo kanclerja, ki “to zna”, “je boljši” itn. Volilec iz vsega tega ni mogel razbrati programa, kaj bi stranka v prihodnjih štirih letih vladanja sploh rada uresničila.

Zadovoljstvo z volilnim rezultatom je včeraj izrazila Enotna lista, edina politična stranka koroških Slovencev. Po mnenju njenega predsednika Vladimirja Smrtnika “volivke in volivci protimanjšinske politike [Haiderjevega BZÖ] v veliki večini južnokoroških občin niso podprli in v večini teh občin je BZÖ jasno ostal pod deželnim povprečjem.” BZÖ je namreč najslabše rezultate na Koroškem doživel ravno v dvojezičnih občinah.

Več o političnem položaju v Avstriji po volitvah preberite na straneh današnjega tiskanega Dela.