Washington - Ameriški predsednik George Bush je v torek skušal zajeziti padanje svoje priljubljenosti pri ameriških volivcih zaradi naraščanja cen bencina, ki republikanskim kongresnikom grozijo s porazom na novemberskih volitvah. To bi bilo za Belo hišo katastrofalno, saj bi demokratska večina začela sprožati številne preiskave. Nekdanji naftar Bush je v torek pred Združenjem za obnovljiva goriva v Washingtonu med drugim pozival k uporabi alternativnih energetskih virov kot je etanol.
Potem ko mu je po vztrajnem drsenju priljubljenosti po anketi televizijske mreže CNN v ponedeljek ta padla na le 32 odstotkov, se je Bush v torek odločno pognal v boj. Tako je začasno do jeseni ustavil polnjenje zalog strateških naftnih rezerv, da bi več nafte ostalo na trgu. Obenem je začasno odpravil pravila o čistem zraku, zaradi česar bodo ameriške rafinerije lahko hitreje predelovale nafto in proizvajale okolju manj prijazen bencin.
Javnost je obvestil, da kar tri zvezne agencije (ministrstvo za pravosodje, ministrstvo za energijo in zvezna komisija za trgovino) preiskujejo morebitne primere nepoštenega dvigovanja cen. Bela hiša je poslala pismo pravosodnim ministrom vseh 50 držav ZDA s pozivom, naj tudi sami preiskujejo in jim obljubila vso pomoč zvezne vlade.
Cene bencina so v ZDA narasle na povprečno okrog tri dolarje za galono, kar je sicer še vedno pol manj, kot se plačuje po Evropi, vendar pa za Američane z velikimi potratnimi avtomobili in načinom življenja, ki zahteva več ur vožnje vsak dan v in iz službe, pomeni ogromno. Še posebej ob tem, da je bencin pred vojno proti Iraku stal skoraj pol manj. Američani so zaskrbljeni in Bela hiša je pravilno ugotovila, da novembra na kongresnih volitvah verjetno ne bodo krivili opozicijske demokratske stranke.
Demokrati so se na vse Busheve pobude odzvali z novimi kritikami in jih označili kot nezadostne, saj tako lepega predvolilnega orožja ne bodo kar tako izpustili iz rok. Poudarjajo, da je Bush prijatelj velikih naftarjev in mu zato ne gre zaupati, čeprav je v torek naftna podjetja pozval, naj del svojih dobičkov namenijo v izgradnjo novih rafinerijskih zmogljivosti. Poleg tega je storil nekaj zanj nepredstavljivega, namreč kongresu je naročil naj naftnim podjetjem, ki v teh časih pobirajo rekordne dobičke, odvzamejo del davčnih olajšav. Pozive demokratov, naj naftnim podjetjem navije davke na dobiček, pa je odločno zavrnil, kakor tudi povišanje davka na bencin ali pa državni nadzor nad cenami z določitvijo meje, preko katere ne smejo narasti.
Bela hiša dobila novega predstavnika za tisk
Za novega tiskovnega predstavnika Bele hiše je bil izbran komentator in radijski voditelj ameriške radiotelevizije Fox News Tony Snow. Snow bo nasledil Scotta McClellana, ki je minuli teden napovedal odstop. Novinar in kolumnist Snow je leta 1991 nekaj časa deloval tudi kot pisec govorov nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha starejšega.
Snow je med letoma 1996 in 2003 vodil nedeljsko oddajo na televiziji Fox News, med njegovimi gosti pa so bili najvišji predstavniki ameriške administracije, pa tudi tuji predstavniki, kot sta nekdanji izraelskim premier Benjamin Netanjahu in pakistanski predsednika Pervez Mušaraf. V minulih letih je Snow vodil konservativno usmerjeno radijsko oddajo The Tony Snow Show.
Dosedanji tiskovni predstavnik Bele hiše McClellan se je za odstop odločil, ko je je ameriški predsednik George Bush za novega šefa kabineta imenoval Joshuo Boltna. McClellan je položaj prevzel leta 2003, pred tem pa je bil namestnik tiskovnega predstavnika Arija Fleischerja, ki se je poslovil v času, ko so se začela pojavljati vprašanja o tem, kam je izginilo iraško orožje za množično uničevanje.