Cerkev oproščena davka

Katoliški cerkvi v Italiji ne bo več treba plačevati davka na nepremičnine, tudi če jih uporablja za poslovne dejavnosti.

Objavljeno
06. oktober 2005 18.45
Rim - Katoliški cerkvi v Italiji ne bo več treba plačevati davka na nepremičnine, tudi če jih uporablja za poslovne dejavnosti. Rimski senat je namreč sprejel zakon, s katerim bo Vatikan oproščen davkov. To pomeni, da hoteli, trgovine z verskimi spominki, kinoteke in šole, ki so v lasti rimskokatoliške cerkve, ne bodo več plačevali davka na nepremičnine, je v današnji izdaji zapisal rimski časnik La Stampa.

Novi zakon je v italijanski opoziciji izzval veliko ogorčenje. Levi demokrati so zakon ocenili kot "darilo" vlade premiera Silvia Berlusconija italijanski škofovski konferenci pred prihajajočimi volitvami v prihodnjem letu. "Medtem ko vlada uvaja varčevalne ukrepe v vrednosti 20 milijard evrov za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, cerkvi daje nesprejemljivo darilo," je izjavil poslanec Levih demokratov Gavino Angius. Opozicija zahteva spoštovanje laicizma italijanske države. "Zakaj nepremičnine, s katerimi rimskokatoliška cerkev zasluži veliko denarja, ne bi bile obdavčene?" sprašuje Angius.

Medtem pa je škof Francesco Saverio Salerno, dolgoletni " finančni minister" Vatikana, pozdravil sprejem omenjenega zakona. "Številne cerkvene nepremičnine služijo izobraževanju, kulturi in dobrodelnosti. Gre za katoliške šole, hotele za romarje, bolnišnice in župnišča, ki služijo celotni italijanski družbi. Zato je prav, da se jih oprosti plačila davkov," je pojasnil Salerno.

Odnosi med Cerkvijo in italijansko opozicijo so že več tednov napeti. V preteklih dneh sta papež Benedikt XVI. in predsednik italijanske škofovske konference, kardinal Camillo Ruini, odprto nastopila proti nameri vodje italijanske opozicije Romana Prodija, da podeli zakonske pravice tudi neporočenim parom. Italijanska opozicija se obenem ostro bori proti spremembi zakona o splavu, po katerem je sedaj splav v prvih treh mesecih po spočetju dekriminaliziran.