Nikozija - Ciprski parlament je danes po dvodnevni razpravi ratificiral evropsko ustavno pogodbo. Ustavo je podprlo 30 prisotnih poslancev, 19 jih je glasovalo proti, eden se je vzdržal. Ciper je tako enajsta država Evropske unije, ki je potrdila ustavo, in sicer za Latvijo druga, ki je to storila po zavrnitvi dokumenta na referendumih v Franciji in na Nizozemskem.
Ratifikacija ni presenečenje
Ratifikacija ustave v ciprskem parlamentu ni presenečenje, saj so vse ciprske stranke, razen največje, komunistične stranke AKEL, napovedovale, da bodo dokument podprle. Ciprski politiki namreč menijo, da bo ratifikacija dokumenta okrepila njihovo stališče v sporu s Turčijo glede turškega dela otoka.
Grožnja o podtaknjeni bombi
Ciprski parlament je moral dopoldne razpravo o ratifikaciji evropske ustavne pogodbe prekiniti zaradi telefonske grožnje o podtaknjeni bombi. Poslopje parlamenta so evakuirali, policija pa je pregledala stavbo, kasneje pa se je izkazalo, da je šlo za lažni alarm.
O ustavi bodo odločali še na Malti, v Luksembourg in na Irskem
Ciper se je po zavrnitvi ustave v Franciji in na Nizozemskem odločil za nadaljevanje ratifikacijskega procesa, kljub obdobju premisleka o ustavi, o katerem so se dogovorili evropski voditelji na propadlem junijskem vrhu. Enako so se odločili tudi Malta, Luksembourg in Irska. Luksemburžani bodo o ustavi glasovali na referendumu 10. julija. Irska pa natančnega datuma za odločanje o ratifikaciji, o kateri bodo odločali državljani na referendumu, še ni določila, je pa potrdila, da bo referendum izveden po načrtih.
Nekatere države zamrznile, druge preložile odločitev
Portugalska in Poljska sta referendum o ratifikaciji ustave, ki je bil v obeh državah napovedan za oktober letos, preložili, Danska in Velika Britanija pa sta ratifikacijski postopek zamrznili. Postopek ratifikacije je preložila tudi Estonija, in sicer po trditvah estonske vlade zaradi nujnih popravkov nacionalne ustave. V Belgiji je ratifikacijski postopek v teku, druge države - Švedska, Finska in Češka - pa svojih nadaljnjih korakov v ratifikacijskem postopku še niso izrecno opredelile. Francozi in Nizozemci so, kot je znano, ratifikacijo ustave zavrnili na referendumih konec maja in v začetku junija.