Podgorica - Črnogorski parlament je na včerajšnji slavnostni seji slovesno razglasil neodvisnost Črne gore. Deklaracijo o razglasitvi neodvisne države so podprli vsi prisotni poslanci, sedeži poslancev črnogorske opozicije, ki ne priznava rezultatov referenduma 21. maja, pa so ostali prazni. S tem je v Evropi nastala nova država, državna skupnost Srbija in Črna gora pa je po treh letih prenehala obstajati.
Skupščina pod vodstvom njenega predsednika Ranka Krivokapića je najprej potrdila uradne izide referenduma 21. maja, v skladu s katerimi je za neodvisnost glasovalo 55,5 odstotka črnogorskih volivcev, proti jih je bilo 44,5 odstotka. Izide je poslancem predstavil vodja črnogorske referendumske komisije František Lipka, ki je ob tem poudaril, da je referendum potekal v skladu z demokratičnimi pravili.
Nato jim je predsednik parlamenta prebral deklaracijo o načelih, na katerih bo temeljila Črna gora kot samostojna država, ki so jo z dvigom rok podprli vsi prisotni poslanci. "Sporočam, da je črnogorski parlament glasoval za razglasitev neodvisnosti Črne gore," je slovesno dejal Krivokapić.
Sledil je bučen aplavz in po slabe pol ure se je slovesna seja že končala. Poslance in druge udeležence seje sta pred poslopjem parlamenta pričakala navdušena množica ljudi in ognjemet, dogodek pa je obeležila tudi črnogorska pravoslavna cerkev, katere zvonovi so zvonili 15 minut.
Črnogorska skupščina je najprej potrdila uradne izide referenduma, nato pa je sprejela odločitev o razglasitvi neodvisnosti Črne gore in deklaracijo o načelih, na katerih bo temeljila Črna gora kot samostojna država.
Omenjena deklaracija označuje Črno goro za "multinacionalno, multietnično, multikulturno in multireligiozno družbo, ki temelji na vladavini prava in tržnem gospodarstvu". Za njen strateški cilj je postavljeno članstvo v Evropski uniji in zvezi Nato, država pa naj bi takoj po razglasitvi neodvisnosti sprožila postopek za članstvo v Združenih narodih in drugih mednarodnih organizacijah. V deklaraciji je med drugim tudi omenjeno, da ima Črna gora "poseben interes in vso potrebno voljo za izgradnjo dobrih in prijateljskih odnosov s Srbijo".
Brez srbskih gostov in domače opozicije
Na slovesni seji črnogorskega parlamenta ni bilo niti srbskega premiera Vojislava Koštunice niti srbskega predsednika Borisa Tadića.
Iz urada srbskega predsednika sporočili, da se Tadić slovesnosti ne more udeležiti, vendar želi Črnogorcem vse najboljše. "Ob svečani razglasitvi državne suverenosti želim vsem prebivalcem Črne gore mir, stabilnost in vsesplošno blaginjo," piše v sporočilu.
Dodal je še, da sta ga "zavidanja vredno odgovorno ravnanje političnih subjektov in množična udeležba državljanov v demokratičnem procesu" utrdili v prepričanju, da bo Črna gora postala "uspešna družba, ki bo skozi partnerstvo z drugimi državami v regiji, v prvi vrsti s Srbijo, kmalu uresničila svojo evropsko prihodnost". "Na tej poti, tako kot vedno v naši preteklosti, bo imela v Srbiji najtesnejšega prijatelja. Želim si, da bi negovali družinske, zgodovinske, kulturne, gospodarske in politične vezi, ki predstavljajo nerazdružljivo spono med našima dvema državama," je zapisal.
Tadić je sicer Črno goro obiskal minulo soboto in se pogovarjal s tamkajšnjimi vodilnimi predstavniki, večkrat pa je tudi dejal, da priznava rezultate referenduma 21. maja, na katerem se je 55,5 odstotka črnogorskih volivcev izreklo za neodvisnost. Premier Koštunica tega še ni storil.
Udeležbo je odpovedala tudi najmočnejša opozicijska stranka v črnogorski skupščini, Socialistična ljudska partija (SNP) Predraga Bulatovića, ki ne priznava izida referenduma. Tudi v današnjem sporočilu za javnost je glavni odbor stranke ponovil, da je pred in med referendumom prišlo do hudih kršitev in raznih nepravilnosti, ki so vplivale na rezultat. "Odbor je zato ocenil, da poslanci SNP v črnogorski skupščini ne morejo prisostvovati slovesni seji ob razglasitvi rezultatov referenduma," so sporočili iz stranke.
Že predtem so udeležbo odpovedale tri manjše opozicijske stranke v črnogorskem parlamentu - Ljudska stranka, Srbska ljudska stranka in Demokratska srbska stranka -, ki pripadajo bloku za ohranitev državne skupnosti SČG.
Na slovesnosti tudi Jelko Kacin
Na slavnostno sejo so med drugim povabili črnogorskega predsednika Filip Vujanović, premiera Mila Đukanovića, in diplomate, ki delujejo v SČG. V imenu predsednika Evropskega parlamenta Josepa Borrella, ki se slovesnosti ni mogel udeležiti, je Evropski parlament zastopal evropski poslanec in poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo in Črno goro Jelko Kacin.