Črna gora uradno neodvisna

Črnogorski parlament je na slovesni seji z Deklaracijo razglasil neodvisno državo Črno goro. Črnogorski premier Vujanović si želi, da bi do konca leta sprejeli novo črnogorsko ustavo.

Objavljeno
04. junij 2006 20.24
Podgorica – Črnogorski parlament je na sinočnji seji slovesno razglasil neodvisnost Črne gore. Deklaracijo o razglasitvi neodvisne države so podprli vsi prisotni poslanci, pri čemer pa ni bilo prisotnih poslancev črnogorske opozicije. S tem je v Evropi nastala nova država, državna skupnost Srbija in Črna gora pa je po treh letih prenehala obstajati. Po razglasitvi v novo državo prihajajo številne čestitke.

Do konca leta z ustavo, do konca meseca v OVSE

Črnogorski predsednik Filip Vujanović je izrazil prepričanje, da bo Črna gora, ki je sinoči uradno razglasila samostojnost, do konca leta dobila svojo ustavo, v kateri bo Črna gora opredeljena kot večetična in večverska država. Veleposlanik Srbije in Črne gore pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Vesko Gačević pa je napovedal, da bo Črna gora 6. junija vložila zahtevo za polnopravno članstvo v OVSE. Gačevič je za podgoriški časnik Vijesti povedal, da je dobil zagotovila, da bi se lahko Črna gora pridružila OVSE že v drugi polovici junija. S tem bi OVSE postala prva mednarodna organizacija, v kateri bi bila Črna gora priznana kot polnopravna članica.

Obrambni minister SČG Zoran Stanković pa je napovedal, da bo ministrstvo že v ponedeljek začelo z umikom rekrutov, ki trenutno služijo vojaški rok v Črni gori in bo začelo zbirati častnike in civilne osebe, ki želijo živeti in delati v Srbiji. Svoje delo obrambnega ministra bo sicer opravljal, dokler srbska vlada ne imenuje novega ministra, je pojasnil Stankovič.

Slovenija in Hrvaška bosta Črno goro priznala skladno z Evropsko unijo

Zunanji minister Dimitrij Rupel je v odzivu na razglasitev neodvisne Črne gore dejal, da je Slovenija po eni strani zavezana dolgoletnemu skupnemu življenju in prijateljstvu s Črno goro, je pa tudi članica EU, kjer si prizadeva za skupno zunanjo politiko. Slovenska vlada lahko tako rekoč takoj prizna Črno goro, vendar bo Slovenija prepričevala prijatelje v EU, da skupaj priznajo Črno goro.

Hrvaška vlada je sporočila, da je pripravljena razvijati dobre sosedske odnose s Črno goro na temelju enakopravnosti in vzajemnosti. Kot je še sporočila hrvaška vlada, bo začela s procesom priznavanja države in vzpostavitve diplomatskih odnosov, ki bo usklajen s postopkom Evropske unije.

Hrvaški premier Ivo Sanader je potrdil, da bo Hrvaška v prihodnjih dneh priznala Črno goro, trenutno pa so v pripravi dokumenti, na katerih bo to priznanje temeljilo. Še vedno ni znan datum, kdaj bo Hrvaška podala uradno priznanje, saj se mora vlada o tem dogovoriti še s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesičem, je pojasnil Sanader. Dodal je še, da je Hrvaška pripravljena razvijati dober odnose s Črno goro, čeprav je ta sodelovala pri nasilju, ki ga je Srbija izvajala na Hrvaškem.

Tadić: Srbija bo najbližji prijatelj Črne gore

Ob sobotni razglasitvi samostojne države Črne gore je zunanji minister Vuk Drašković čestital predsedniku Filipu Vujanoviću in premieru Milu Đukanoviću. Drašković je v čestitki izpostavil, da je Srbija naslednica državne skupnosti SČG in da morata državi ohraniti tesne odnose. "V referendumski večinski volji prebivalcev Črne gore je lahko prepoznati večinsko voljo Srbov in Črnogorcev, tudi v Srbiji, da smo skupaj, tudi ko nismo skupaj," je zapisal zunanji minister SČG, ki je z razglasitvijo neodvisnosti Črne gore sicer prenehala obstajati.

Predsednik Srbije Boris Tadić pa je državljanom Črne gore zaželel mir, stabilnost in vsesplošno prosperiteto. Dodal je še, da sta ga "zavidanja vredno odgovorno ravnanje političnih subjektov in množična udeležba državljanov v demokratičnem procesu" utrdili v prepričanju, da bo Črna gora postala "uspešna družba, ki bo skozi partnerstvo z drugimi državami v regiji, v prvi vrsti s Srbijo, kmalu uresničila svojo evropsko prihodnost". "Na tej poti, tako kot vedno v naši preteklosti, bo imela v Srbiji najtesnejšega prijatelja. Želim si, da bi negovali družinske, zgodovinske, kulturne, gospodarske in politične vezi, ki predstavljajo nerazdružljivo spono med našima dvema državama," je zapisal.

EU priznala neodvisnost Črne gore

Evropska unija bo s sprejetjem Deklaracije o neodvisnosti Črne gore popolnoma spoštovala referendumsko voljo državljanov. Podgorico in Beograd je tudi pozvala h konstruktivnemu dialogu o prihodnjih odnosih, vlado in opozicijo Črne gore pa je pozvala, da v duhu spoštovanja volje državljanov sodelujeta pri izvrševanju političnih, družbenih in gospodarskih reform.

Diplomatski viri sicer še navajajo, da naj bi EU na zasedanju zunanjih ministrov 12. junija predvidoma priznala samostojno Črno goro in jo s tem v procesu stabilizacije in pridruževanja začela obravnavati ločeno od Srbije. Doslej se je z državno skupnostjo Srbije in Črne gore namreč pogajala o enem stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu.

Odločitev Črnogorcev je pozdravil tudi hrvaški predsednik Mesić. "Čeprav so se volivci na referendumu odločali med dvema povsem različnima opcijama, je zdaj najbolj pomembno, da se sedaj, ko je razglašena neodvisnost države, nihče ne čuti poraženega, niti v Črni gori niti v Srbiji," je zapisal.

Čestitke iz Slovenije

Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve je črnogorskim oblastem izrazilo iskrene čestitke. MZZ ob tem pričakuje, da bo samostojna Črna gora v iskrenem dialogu s Srbijo čim prej rešila medsebojna odprta vprašanja. To je pomembno za stabilnost v regiji in izvajanje evropske perspektive, so danes sporočili z MZZ.

Črni gori je MZZ še naprej pripravljeno nuditi konkretno pomoč pri njenih prizadevanjih za vključevanje v mednarodno skupnost in evro-atlantske povezave, zavedajoč se, da lahko uspešna Črna gora pomembno prispeva k stabilnosti in napredku v regiji.