Washington - Direktor ameriške Osrednje obveščevalne agencije (Cia) Porter Goss je v sredo sporočil, da ne bo upošteval priporočil generalnega inšpektorja agencije Johna Helgersona, ki je po dve leti trajajoči notranji preiskavi napak odgovornih pred 11. septembrom 2001 ugotovil, da bi morali sklicati posebne disciplinske komisije za svojega predhodnika Georgea Teneta in druge sedanje in nekdanje visoke uradnike agencije. Helgersonovo poročilo ostaja skrivnost, Goss pa je dejal, da ga ne bo objavil, ker ne odkriva nič novega.
Gossova zadržanost je deloma razumljiva, saj za tiste, ki so že odšli iz Cie nima na voljo nobenih kazni, med sedanjimi uslužbenci pa si s preiskavami in kaznovanjem ne bo ustvaril zaveznikov. Cia je polna pametnih in maščevalnih ljudi, ki po upokojitvi radi pišejo knjige, zato mešanje kalne vode ni priporočljivo niti s političnega vidika.
Goss je zato sporočil naj mu zaupajo, da poročilo ne ugotavlja, da bi lahko kdorkoli preprečil 11. september. Malce nerodno je sicer, da je bil Goss med tistimi kongresniki, ki so pred leti zahtevali Helgersonovo preiskavo. Zaradi tega ga je predsednik senatnega odbora za obveščevalne dejavnosti Pat Roberts že poklical na zagovor, vendar pa ni pričakovati, da bi Roberts zahteval kaznovanje uslužbencev.
Nihče ni brez masla na glavi
Kot se za vsako dobro obveščevalno agencijo spodobi, se tudi okrog vloge Cie pred napadi 11. septembra 2001 vali veliko megle. Neodvisna komisija za preiskavo okoliščin napada je Cio kritizirala, obenem pa pohvalila, da je od vseh agencij naredila največ v boju proti Al Kaidi, še preden je ta leta 2001 udarila na ZDA. Kongresne preiskave so bile veliko bolj kritične, v napadih na Cio pa je prednjačil tudi sam Porter Goss, ki je bil do leta 2004 predsednik odbora za obveščevalne dejavnosti predstavniškega doma ameriškega kongresa.
Potem ko ga je George Bush imenoval na čelo agencije, pa je Goss postal prizanesljivejši do agencije, ki ji je vdano služil še pred kongresno kariero. Vloga njegovega predhodnika Georgea Teneta pa je še bolj zapletena. Bush je Teneta na čelu Cie nasledil od predhodnika Billa Clintona in ga je ohranil na položaju dokler se ni začelo zapletati glede Iraka.
Analitiki Cia so bili poleg analitikov State Departmenta uvodoma zelo iskreni v opozarjanju Bele hiše naj se ne zaletava s trditvami o iraškem orožju za množično uničevanje, vendar so jih z vrha hitro utišali. Nato pa je leta 2003 izbruhnil škandal z izdajo identitete tajne agentke Cia in Tenet je začel pakirati kovčke. S položaja se je sicer poslovil v velikem slogu, saj ga je Bush odlikoval s predsedniško medaljo svobode.