Washington/Od naše dopisnice – Po tednih razprav, ki so sprle vladajočo ameriško republikansko stranko, so predsednik George W. Bush in njegovi strankarski prijatelji v kongresu vendarle dosegli sporazum o metodah zadrževanja in zasliševanja ljudi, osumljenih terorizma. V skladu s tem predsednik ne bo redefiniral obveznosti, ki jih tudi ZDA narekujejo ženevske konvencije.
S podrobnostmi novega zakona mora soglašati še predstavniški dom, eden njegovih najvidnejših avtorjev, arizonski senator John McCain, pa je v četrtek zvečer že zagotavljal medijem: “Nobenega dvoma ni, da so integriteta, črka in duh ženevskih konvencij ohranjeni.” Ženevske konvencije zagotavljajo človeško obravnavanje vojnih jetnikov, Bela hiša pa zatrjuje, da si teroristični osumljenci, ki jih ponavadi nič ne more izučiti, zaslužijo posebna pravila. Toda poleti je vrhovno sodišče zakonodajni in izvršni veji ukazalo, naj poiščeta način zadrževanja in izpraševanja domnevnih teroristov, ki bo v skladu z ameriškimi in mednarodnimi zakoni.
Senator McCain, ki je doslej veljal za enega najverjetnejših naslednikov Georgea W. Busha, si je morda s svojo akcijo zapravil republikansko predsedniško kandidaturo. Ker pa je več kot pet let preživel v krutih vietnamskih zaporih in se je iz njih vrnil ves polomljen, je odnos do zapornikov zanj osebno vprašanje. Ko so se McCainu ob bok postavili tudi taki senatorji, kot sta virginijski John Warner, predsednik komiteja za oborožene službe, in Lindsey Graham iz Južne Karoline, je moral poraz priznati celo vplivni podpredsednik Dick Cheney. Ta je v senatnem delu ameriškega kongresa preživel ves četrtek. Skupaj z nekdanjim zunanjim ministrom in poklicnim vojakom Colinom Powellom so se senatorji ustrašili za usodo ameriških vojakov v tujini.
"Sporazum pripravlja pot za to, kar ameriški državljani pričakujejo od nas: zajetje teroristov, njihovo zadrževanje, zasliševanje in nato sojenje," je v Orlandu sporazum kot zmago za vse označil Bush. V skladu z dogovorom bo kongres poskrbel za spremembe v zakonu o vojnih zločinih ter ameriško zakonodajo povezal s tretjim splošnim členom ženevskih konvencij, predsednikov predlog zakona pa bo moral izbrisati nekaj spornih določil, predvsem tisto, ki dovoljuje obsodbo brez predstavitve vseh dokazov obsojencu. Kot smo že poročali, so celo zasliševalci obveščevalne službe Cia zaradi strahu, da jim zakonodajalci ne bodo več dajali zakonske zaščite, v minulih mesecih zavračali izpraševanje terorističnih osumljencev.
Nekateri ameriški mediji že komentirajo dogovor z velikim odmerkom dvoma. “Zlorabe se lahko nadaljujejo,” piše Washington Post, ki meni, da senatorji sicer niso dovolili mučenja, preprečili ga pa tudi ne bodo. “Slaba novica je, da gospod Bush, kot je jasno pokazal včeraj, namerava s pomočjo Cie še naprej skrivaj zadrževati in zlorabljati nekatere teroristične osumljence. Bush se bo v zgodovino zapisal po tem, da je dovolil mučenje, in bo nosil odgovornost za velikansko škodo, ki jo to povzroča.” Bolj konservativni mediji pa so še naprej prepričani, da so v boju proti blaznežem, ki so se pripravljeni razstreliti v zameno za ameriška življenja, dovoljena tudi skrajna sredstva.