Peking – Tokijska družba za električno energijo (Tepco) je v jedrski elektrarni Fukušima izmerila rekordno raven sevanja, strokovnjaki pa so opozorili, da bo naslednja faza odstranjevanja posledic potresa in cunamija še težja.
Okoli prvega in drugega reaktorja so izmerili po deset sivertov na uro, kar je dvakrat več od doslej najmočnejšega sevanja v jedrski elektrarni. To je smrtonosna doza, ki ji človek ne sme biti izpostavljen več kot nekaj minut. V takšnih razmerah bo težko nadaljevati čiščenje, vse dokler ne bodo velikih količin nevarnega materiala odpeljali v posebna skladišča, seveda pa bo za njihovo varno razgradnjo potrebna še dolga vrsta let. Strokovnjaki omenjajo celo desetletja.
Kupovanje dozimetrov
Pet mesecev po katastrofi so ljudje, ki živijo v bližini Fukušime, postopoma spoznali, da je najboljši način zaščite lastnoročno nadzorovanje sevanja. Številni med njimi so že začeli z dozimetri sami raziskovati okolico. Naprave so včasih nevarno brnele tudi v vaseh, o katerih so območni funkcionarji trdili, da so povsem varne. Ker na številnih mestih, ki so od jedrske elektrarne oddaljena le 30 kilometrov, strokovnjaki nikoli niso opravili meritev, so začeli ljudje ustreznim uradom sami pošiljati svoje ugotovitve.
Celo v Tokiu so si mnogi kupili dozimetre. Ker so laične meritve sevanja nezanesljive, pa so strokovnjaki celo organizirali tečaje. Čeprav je glavno mesto od jedrske elektrarne oddaljeno 240 kilometrov, se je na tečaj prijavilo več kot 250 ljudi, kar zgovorno priča o preplahu, ki vlada zaradi nerešenega stanja v jedrski elektrarni Fukušima.
Obnovljena bojazen pred sevanjem v poškodovani jedrski elektrarni spremlja priprave na 66. obletnico jedrskega napada na Hirošimo, ki bo v soboto. Župana Hirošime in Nagasakija, v katerem bodo obletnico napada z jedrsko bombo zaznamovali tri dni pozneje, bosta ob tej priložnosti pozvala vlado, naj se popolnoma odreče jedrski energiji in čim bolj poveča uporabo obnovljivih virov.
Preobrat
Premier Naoto Kan je v resnici napovedal najodločnejši preobrat v energetski politiki, o katerem strokovnjaki pravijo, da bo ali začel novo globalno ero proizvodnje elektrike ali pa bo popolnoma uničil japonsko gospodarstvo.
Čeprav jedrske elektrarne proizvedejo 11 odstotkov skupne energije, ki jo Japonska porabi, prihaja iz njih 30 odstotkov elektrike, kar pomeni, da bi morala ta država, potem ko bi zaprli vseh 54 reaktorjev, poiskati način, da kako drugače na leto pridobi 265 milijard kilovatnih ur električne energije. Kljub temu je Kan za ta program dobil podporo 70 odstotkov anketiranih državljanov, k čemur je zagotovo pripomoglo tudi dejstvo, da so prejšnji mesec v govedini odkrili preveliko dozo cezija, menda zato, ker so krave hranili s senom iz okolice Fukušime. Zdaj ko so okoli reaktorjev izmerili rekordno sevanje, pa bo podpora za dokončno ustavitev jedrskih objektov zagotovo še močnejša.