Drnovšek trka na vest svetovnih voditeljev

Predsednik Janez Drnovšek je poslal pismo predsednikom več držav in generalnim sekretarjem svetovnih organizacij, s čimer jih opozarja na humanitarno krizo v Darfurju.

Objavljeno
06. januar 2006 19.00
Ljubljana - Predsednik republike Janez Drnovšek je danes poslal pismo predsednikom več držav in generalnim sekretarjem svetovnih organizacij, v katerem jih je opozoril na humanitarno krizo v Darfurju, so sporočili iz njegovega urada. V njem prejemnike prosi in poziva, naj zastavijo svoj ugled in vpliv v mednarodni skupnosti za preprečitev tragedije in hiter, enoten in učinkovit odziv mednarodnih organizacij, ki bi preprečil širjenje konflikta in zagotovil potrebno razdelitev humanitarne pomoči prebivalstvu.

Kot je v pismu zapisal slovenski predsednik, so razmere v tej sudanski pokrajini alarmantne ter ne dovoljujejo več brezbrižnosti in omahljivosti mednarodne skupnosti. Ta se mora po njegovem mnenju organizirati ter v najkrajšem času zagotoviti prizadetemu prebivalstvu učinkovito humanitarno pomoč ter preprečiti sleherno nasilje nad civilnim prebivalstvom.

Drnovšek meni tudi, da je napočil čas za sklic mednarodne konference o krizi v Darfurju, ki naj povrne zaupanje sudanskega prebivalstva v mednarodne ustanove ter zagotovi Sudanu in Darfurju trajnejšo perspektivo miru, razvoja in varnosti. Konferenco bi lahko sklicali Afriška in Evropska unija ter Združeni narodi ob aktivni vlogi držav G-8, v pismu predlaga slovenski predsednik.

Kot pojasnjuje Drnovšek, tragedija, ki jo od leta 2003 trpi prebivalstvo Darfurja, kljub prizadevanjem mednarodne skupnosti, zlasti Afriške unije in Varnostnega sveta ZN, ni nič manjša. Pogajanja o prekinitvi spopadov ter zagotovitvi humanitarnih in varnostnih pogojev za pomoč prizadetemu razseljenemu prebivalstvu so v preteklem letu zastala. Sprte strani ne kažejo pripravljenosti za nadaljevanje dialoga in za umiritev krize, je v pismu zapisal slovenski predsednik.

Ob tem je opozoril na širjenje nasilja, na naraščanje števila ubitih, umorjenih, posiljenih in razseljenih prebivalcev te zahodne sudanske pokrajine in na širjenje nalezljivih bolezni. "Konec minulega leta so padle prve žrtve tudi med pripadniki mirovne Misije afriških držav v Sudanu (AMIS), ki naj bi skrbela za varnost in zaščito razseljenih oseb. Zaradi nasilja, ropanj konvojev s humanitarno pomočjo, zastrupljanj vode in hrane se iz Darfurja umikajo tudi predstavniki ZN in humanitarnih organizacij, ki skušajo po svojih močeh pomagati prizadetemu prebivalstvu. Brez humanitarne oskrbe naj bi bilo po neuradnih podatkih humanitarnih organizacij ostalo nad 300.000 prebivalcev, zlasti žensk in otrok," opozarja Drnovšek.

V drugi polovici decembra je po Drnovškovih besedah kriza v Darfurju dobila nove, mednarodne razsežnosti. Nevarno se je namreč razširila v sosednji Čad, katerega predsednik Idriss Deby je obvestil AU, da se njegova država nahaja v vojni s Sudanom ter pozval čadsko prebivalstvo k samoobrambnem organiziranju, je v pismu zapisal predsednik.

Naslovnike pisma je ob tem še obvestil, da namerava februarja kot slovenski predsednik tudi sam obiskati tako Sudan kot Čad. Drnovšek je sicer že na četrtkovi novinarski konferenci v Ljubljani napovedal, da bo 14. februarja obiskal Sudan, dan pred tem pa še Čad, kjer se bo sešel s predsednikoma držav in tako skušal prispevati k mednarodnim naporom za rešitev razmer na politični ravni. Skušal bo zagotoviti podporo, pa tudi varnost in zaščito za dejavnost slovenskih humanitarnih organizacij pri uresničevanju omenjenega slovenskega projekta.

Eminentni prejemniki pisma

Drnovšek je pismo naslovil na predsednika ZDA Georgea Busha, generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, avstrijskega zveznega kanclerja Wolfganga Schuessla, avstrijskega predsednika Heinza Fischerja, francoskega predsednika Jacquesa Chiraca, italijanskega predsednika Carla Azeglia Ciampija, italijanskega premiera Silvia Berlusconija, britanskega premiera Tonyja Blaira, kitajskega predsednika Hu Jintaa, kanadskega predsednika Paula Martina, ruskega predsednika Vladimirja Putina, predsednika Nemčije Horsta Koehlerja, nemško kanclerko Angelo Merkel, japonskega premiera Džuničira Koizumija, visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solano, generalnega sekretarja zveze NATO Jaapa de Hoop Schefferja, predsednika Nigerije in predsedujočega AU Oluseguna Obasanja in predsednik komisije AU Alphi Omarju Konareju.

Drnovšek je poziv mednarodni skupnosti glede Darfurja napovedal že v četrtek, ko je na sestanku predstavnikom najpomembnejših slovenskih humanitarnih organizacij predlagal skupen humanitarni projekt v sudanski pokrajini Darfur. Kot je povedal novinarjem po srečanju s predstavniki Rdečega križa, Slovenske karitas, Unicefa, Ustanove Skupaj ter z nekaj humanitarnimi delavci, bi v okviru projekta v tej pokrajini na zahodu Sudana, kjer se razmere slabšajo, humanitarna kriza pa poglablja, postavili begunsko taborišče za 10.000 ljudi.