Atene - Sprejem novega svežnja varčevalnih ukrepov, s katerim poskuša Grčija zadostiti pogojem Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in članicam evroobmočja je znova podžgal proteste. Danes bodo za 24 ur delo prekinili taksisti, vozniki avtobusov, podzemnih železnic, vlakov in drugih javnih prevoznih sredstev, vrata so zaprle nekatere javne službe, delo bodo za tri ure prekinili tudi kontrolorji letenja.
Popoldan se bo menda na atenske ulice zgrnila množica javnih delavcev, ki bo nasprotovala množičnemu odpuščanju in dodatnemu nižanju plač. V skladu z novimi varčevalnimi ukrepi bo namreč službo izgubilo 30.000 javnih delavcev. Protestnikom se bodo najverjetneje pridružili tudi številni upokojeni, ki bodo izgubili del prihodka. Povišal pa se bo tudi davek na nepremičnine.
Grški parlament je nove varčevalne ukrepe sprejel v zameno za nov sveženj osmih milijard evrov pomoči, s katerimi se država poskuša znova postaviti na noge. Države evroobmočja in IMF so Grčiji tako že zagotovile 110 milijard evrov pomoči, zaradi katerih je morala Grčija močno zategniti pas, a ji zastavljenih ciljev kljub temu ni uspelo doseči. Mednarodni inšpektorji so zato Grčijo zagrozili, da bodo ustavili pritok posojil v državo, če država, ki drvi v četrto leto recesije in vse višje stopnje brezposelnosti, ne sprejme dodatnih varčevalnih ukrepov.
»Razmere so izredno kritične, če ne nevarne,« je povedal finančni minister Evangelos Venizelos in dodal, da je čutiti vse večjo napetost med članicami evroobmočja. A napetost raste tudi med Grki. Provladni časnik Ta Nea je danes zapisal, da je država javne delavce in upokojence postavila na »žrtveni kamen«. Največji sindikati so tako za prihodnji mesec že napovedali dvodnevno splošno stavko.