Kairo − Egiptovska vojska je začela izpolnjevati obljubo o maščevanju za smrt 16 vojakov, ubitih med nedeljskim napadom domnevnih islamskih skrajnežev. Helikopterji egiptovskih oboroženih sil so namreč na polotoku Sinaj ob meji z Gazo zgodaj davi napadli več tarč, pri čemer je bilo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ubitih 20 skrajnežev, več pa je ranjenih.
Gre sicer za prvo večjo operacijo egiptovske vojske na Sinaju po egiptovsko-izraelski vojni za polotok leta 1973. Egiptovske sile so s helikopterji napadle tarče nedaleč od mesta Šejk Zuvaid, ki leži približno deset kilometrov od območja Gaze, vojska pa je vdrla v vas Al Tumah, kjer so bili po podatkih obveščevalnih služb nastanjeni islamski skrajneži. Hkrati so se v bližini mejnega prehoda Rafa začele zbirati dodatne egiptovske sile, ki napovedujejo odločen obračun s skrajneži.
Pred napadom egiptovske vojske so na več nadzornih točkah na severu Sinaja − v bližini mesta Al Ariš in prehoda Rafa − izbruhnili spopadi med oboroženimi napadalci in varnostnimi silami, pri čemer je bilo ranjenih šest ljudi.
Egipt in Izrael obtožujeta skupnega sovražnika
Povračilne ukrepe egiptovske vojske je sicer sprožil nedeljski napad domnevnih islamskih skrajnežev na meji med Izraelom in Egiptom, pri čemer je bilo ubitih 16 egiptovskih vojakov. Kot smo na Delu že poročali, so napadalci v beduinskih oblačilih v času iftarja, večernega obroka med ramadanom, napadli nadzorno točko nedaleč od mejnega prehoda Karm Abu Salem ter ubili in ranili več vojakov, nato pa so zasegli dve oklepni vozili, s katerima so vdrli v Izrael. Tam jih je s tanki in helikopterji kmalu prestregla vojska. Eno od ukradenih vozil eksplodiralo samo, drugega pa je uničil helikopter.
V Egiptu so po krvavem napadu razglasili tridnevno žalovanje, novi predsednik države Mohamed Mursi pa je obljubil, da bo Kairo po napadu znova prevzel nadzor nad Sinajem. Maščevanje za smrt vojakov je napovedala tudi egiptovska vojska. Poleg tega je Egipt zaradi incidenta do nadaljnjega zaprl mejni prehod Rafa na meji z Gazo. Tamkajšnje oblasti so namreč odgovornost za napad pripisale palestinskim skrajnežem iz območja pod nadzorom gibanja Hamas, ki pa očitke zavrača kot neutemeljene.
Odgovornosti za napade na Sinaju tako ni prevzela še nobena skupina, ravno tako pa še niso uspeli identificirati napadalcev. Egipt in Izrael sicer trdita, da so na severu Sinaja dejavni tako islamski skrajneži s polotoka kot njihovi palestinski zavezniki iz Gaze, ki napadajo bodisi egiptovske varnostne sile bodisi tarče v Izraelu. Večkrat so jih okrivili tudi že za bombne napade na plinovod, ki Izraelu in Jordanu zagotavlja zemeljski plin.
Brezvladje se je v egiptovski puščavski regiji, ki meji na Izrael, še posebej razmahnilo po padcu dolgoletnega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka in politični nestabilnosti, ki mu je sledila − eno od nadzornih točk, ki je bila napadena tudi danes, so po poročanju katarske mreže Al Džazira od izbruha egiptovske vstaje tako napadli že 28-krat. Zaradi vse številnejših incidentov so izraelske oblasti Kairo že večkrat pozvale k ukrepanju, pristale pa so tudi na povečanje števila egiptovskih vojakov na nemirnem polotoku. Prisotnost egiptovske vojske na Sinaju je bila namreč v skladu z leta 1979 podpisanim mirovnim sporazumom, po katerem se je Izrael leta 1982 umaknil s polotoka, dolgo časa omejena.
Izrael je sicer že pozdravil današnjo operacijo egiptovske vojske. »Za Sinaj je odgovoren Egipt, ki se bo soočil s terorjem. Njegov uspeh bo preprečil večji napad,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Amos Gilad iz izraelskega obrambnega ministrstva.