Bruselj - Evropska komisija bo danes razgrnila novo triletno strategijo za zagotavljanje konkurenčnosti EU v svetu in s tem opredelila nove prednostne naloge unije na zunanjetrgovinskem področju. Med ključnimi temami ostajajo pogajanja o liberalizaciji svetovne trgovine, ki potekajo v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ter dokončna opredelitev protidumpinških dajatev za uvoz obutve iz Kitajske in Vietnama, ki bi morale začeti veljati ob izteku polletnih rešitev 6. oktobra.
Za pošteno trgovanje s tretjimi državami
Temeljne smernice za krepitev konkurenčnosti EU v svetu, ki jih bo danes v Bruslju podrobneje predstavil komisar za trgovino Peter Mandelson, so obvladovanje razmer doma, zagotavljanje konkurenčnih trgov v Evropi ter odprtost za prosto in pošteno trgovanje s tretjimi državami. Boj proti evropskemu protekcionizmu bi moral spremljati aktivizem pri odpiranju trgov navzven, poudarjajo v Evropski komisiji.
Strožji ukrepi, ki temeljijo na vzajemnosti
Mandelson naj bi ob predstavitvi novih prednostnih nalog EU na zunanjetrgovinskem področju poudaril potrebo po oblikovanju dvostranskih trgovinskih sporazumov z azijskimi državami in drugimi hitro rastočimi gospodarstvi, hkrati pa naj bi se zavzel za strožje ukrepe pri trgovanju s Kitajsko in drugimi azijskimi državami, ki bi temeljili na vzajemnosti.
Prav v trgovanju s Kitajsko ima EU odprto najbolj aktualno zunanjetrgovinsko vprašanje, povezano s protidumpinškimi ukrepi za omejitev uvoza obutve. Evropska komisija si prizadeva pridobiti soglasje držav članic za uvedbo novih ukrepov, ki bi nadomestili začasne, ki se iztečejo 6. oktobra. O tem vprašanju bodo danes razpravljali predstavniki držav članic v Bruslju.
Mandelson za petletno podaljšanje dajatev
EU je aprila uvedla začasne 19,4-odstotne dajatve na obutev s Kitajske in 16,8-odstotne dajatve na obutev iz Vietnama. Mandelson predlaga petletno podaljšanje dajatev, ki bi se sicer za Kitajsko znižale na 16,5 odstotka, za Vietnam pa na deset odstotkov.
Države članice so glede vprašanja precej razdeljene - Velika Britanija, skandinavske države in Nemčija dajatvam nasprotujejo, Italija, Španija in Grčija pa zaščitne ukrepe zagovarjajo.
EU za dveletne protidumpinške ukrepe za azijske čevlje
Večina držav članic Evropske unije je podprla zadnji kompromisni predlog Evropske komisije za protidumpinške ukrepe za uvoz obutve iz Kitajske in Vietnama, po katerem bi v prihodnjih dveh letih za kitajsko obutev veljale 16,5-odstotne carinske dajatve, za obutev iz Vietnama pa desetodstotne dajatve, so sporočili viri v Bruslju. Kompromisni predlog bodo predvidoma dokončno potrdili ministri držav članic EU za pravosodje konec tedna na zasedanju v Luksemburgu.
Predlagani protidumpinški ukrepi, ki jih je podprlo 13 držav članic, bi nadomestili začasne rešitve, ki veljajo od aprila in po katerih veljajo za kitajsko obutev 19,4-odstotne dajatve, za vietnamsko pa 16,8-odstotne.
Protidumpinške dajatve naj bi bile sicer po prvotnih načrtih uveljavljene za obdobje pet let, po najnovejših podatkih pa naj bi se države članice dogovorile za dveletne ukrepe.