Havana - Kubanski predsednik Fidel Castro je v sporočilu za javnost preko državne televizije sporočil, da je njegovo zdravstveno stanje po operaciji na črevesju stabilno in da se počuti dobro. Sonarodnjake je pozval, naj bodo mirni in živijo normalno, ter jim zagotovil, da je za obrambo države poskrbljeno. Castro sicer ni sam nastopil na televiziji, ampak so le prebrali njegovo izjavo.
Fidel Castro je v ponedeljek presenetil svet s sporočilom, da predaja oblast začasno v roke svojemu mlajšemu bratu Raulu, ker mora na operacijo, po kateri so mu zdravniki zapovedali počitek. Novica je med kubanskimi izseljenci v Miamiju v ameriški zvezni državi Florida povzročila veliko veselje, med Kubanci pa je zavladala zaskrbljenost nad prihodnostjo.
Alacron: Castro ni mrtev
Predsednik parlamenta Ricardo Alacron je za zavrnil trditve diaspore v ZDA, da je predsednik Castro že mrtev, in proslavljanje njegove bolezni označil kot gnusno.
Fidel Castro bo 13. avgusta star 80 let, njegov brat Raul pa je star 75 let. V ZDA z zanimanjem spremljajo, kaj se bo zgodilo na Kubi, ki jim je od leta 1959 velik trn v peti. Castrov komunistični režim je sicer povzročil tudi beg velikega števila Kubancev v ZDA, kjer se sedaj bojijo, da bo prišlo do novega vala beguncev, če diktator morda umre.
Tiskovni predstavnik State Departmenta Sean McCormack je v torek dejal, da je Kubancem dovolj komunistične vladavine in si želijo demokracije. Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow pa je Raulu Castru odrekel legitimnost in ga označil za navadnega paznika zapora.
EU želi okrevanje Castru in kubanski demokraciji
Evropska unija je kubanskemu predsedniku Fidelu Castru zaželela čimprejšnje okrevanje po operaciji na črevesju, hkrati pa izrazila upanje, da bo na komunističnem karibskem otoku kmalu vzpostavljena demokracija. "Predsedniku Castru in kubanski demokraciji želimo hitro okrevanje," je dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije.
O preoblikovanju politike EU do Kube ob morebitni spremembi na kubanskem vrhu pa je predstavnik komisije dejal, da EU za zdaj v povezavi s tem nima "nikakršnih načrtov".
Odnosi med Brusljem in Havano so se v zadnjih letih zaostrili predvsem zaradi očitkov Bruslja kubanskim oblastem zaradi kršitev temeljnih človekovih pravic na Kubi. Zunanji ministri EU so na junijskem zasedanju napovedali oblikovanje dolgoročne strategije v odnosih s karibskim otokom, pri čemer naj bi bila v ospredju prizadevanja za pospešitev vzpostavljanja demokracije na Kubi.
Kubanska vlada pa je konec junija v svojem uradnem časniku Granma v odzivu na junijski vrh EU in ZDA na Dunaju EU označila za "lakaja" ZDA in ameriškega predsednika Georgea Busha, transatlantsko partnerstvo pa kot "patetično". "Zavezništvo EU z Bushem je patetično. Nima moralne avtoritete niti ni sposobno postavljati pogojev Kubi," piše v uvodniku vladnega časnika.