Bruselj - Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes v Bruslju pozval Evropsko unijo k sprejemu nove finančne perspektive za obdobje 2007-2013 do konca letošnjega leta. "Naš cilj je sprejem perspektive do konca leta," je dejal in britansko predsedstvo EU pozval, naj v zagotovitev dogovora "resnično usmeri vso politično energijo".
"Nova perspektiva je ključnega pomena predvsem za nove države članice, na katere bi zamuda imela negativen vpliv," je poudaril in predsedstvu pri delu ponudil tudi pomoč svoje ekipe. "Perspektiva je ključna za Evropo, njen sprejem je nujen. Upam, da bodo vse države članice zagotovile napore za njen sprejem še letos," je nadaljeval.
Malodušju zaradi britanskega pristopa k pogajanjem se predsednik komisije ni vdajal. "Nismo razočarani, da perspektiva ni uvrščena na dnevni red neformalnega vrha EU konec oktobra. Velikega preboja namreč nismo pričakovali že zdaj. Predsedstvo je nakazalo, da si bo za dogovor prizadevalo ob koncu leta, in ta pristop razumemo," je dejal Barroso.
Kar se podlage za pogajanja tiče, je predsednik poudaril, da je najboljši še vedno predlog Evropske komisije, "ker pa je realist", razume, da se je največji konsenz oblikoval okrog predloga luksemburškega predsedstva EU, o katerem pa junijski vrh ni dosegel dogovora. "Podpiramo njegovo izboljšanje z določenimi elementi, čeprav nismo zadovoljni," je povedal.
Kot je znano, so pogajanja o novi perspektivi junija propadla predvsem zaradi nepopustljivosti Velike Britanije in prav zato opazovalci v Bruslju niso optimistični glede dogovora o večletnem proračunu EU že letos. Precej verjetneje je, da bo dogovor dosežen šele v drugi polovici leta 2006, pod avstrijskim predsedstvom EU. London je nakazal, da bo svoj predlog sicer objavil šele novembra.
Barroso: Ustave EU ne bo vsaj še dve do tri leta
Barroso pričakuje, da Evropska unija ustavne pogodbe po dvojni zavrnitvi na referendumih v Franciji in na Nizozemskem ne bo dobila vsaj še dve do tri leta, vendar meni, da se povezava kljub temu ne sme vdajati malodušju, temveč se mora osredotočiti na praktičen napredek in konkretne ukrepe, ki bodo imeli podporo ljudi.
"Po vsej verjetnosti EU še vsaj dve ali tri leta ne bo imela ustave. Toda dejstvo, da ustave v bližnji prihodnosti ne bo, ne pomeni, da je Evropa v paralizi," je v Bruslju izjavil Barroso. "Treba je slediti postavljenim ciljem. Najboljši izhod iz krize pa je ljudem s konkretnimi ukrepi pokazati, kaj lahko zanje naredi EU. To ni birokratski ali tehnokratski, temveč politični podvig," je menil Barroso.