Berlin/Beograd – Posebni odposlanec ZN za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova Martti Ahtisaari je z izjavami za nemški časnik Der Spiegel dodobra razjezil kosovske Srbe. Po njegovih besedah je kontaktna skupina v Londonu poudarila, da bodo o usodi Kosova na koncu odločili njegovi prebivalci. "Kako mislite, da se bo prebivalstvo Kosova odločilo," se je vprašal Ahtisaari, pri tem pa opomnil na dejstvo, da na Kosovu živi 90 odstotkov Albancev.
V pogovoru, ki bo v časniku Der Spiegel objavljen v ponedeljek, na dan začetka pogajanj med Beogradom in Prištino na Dunaju, je glavni mednarodni pogajalec izpostavil, da mora spoštovati navodila generalnega sekretarja ZN Kofija Anana in zahteve kontaktne skupine za Kosovo. Kot je opomnil, je mednarodna skupnost ugotovila, da sedanje stanje ne more trajati tudi naprej. Po njegovem mnenju bi bilo dobro, če bi do konca leta dosegli rezultate, vendar je sedaj še prezgodaj za takšne obljube.
Napačna interpretacija?
Vodja pisarne srbske vlade za odnose z javnostmi Srdjan Đurić je povedal, da Ahtisaari napačno in neresnično interpretira sporočilo kontaktne skupine z njenega sestanka v Londonu 31. januarja. Po njegovem je prekoračil mandat, ki mu ga je zaupal Varnostni svet ZN. "Ahtisaari na položaju, ki ga je dobil, tudi nima mandata predvidevati končnega statusa Kosova prej, preden so se pogajanja sploh začela," je še povedal Đurić.
Član srbske pogajalske skupine za Kosovo Randjel Nojkić pa je zatrdil, da se je Ahtisaari že postavil na eno stran in da gre morda za poskus izzvati Beograd, da zapusti pogajanja na Dunaju. "Mislim, da ne bomo nasedli na kaj takega. Od Ahtisaarija bomo že v ponedeljek zahtevali, naj pojasni svoje izjave in stališče o nujni neodvisnosti Kosova," je poudaril Nojkić.
Ni razloga za preplah v Beogradu
Vodja poslanske skupine Srbska lista za Kosovo Oliver Ivanović, ki sicer skupaj z ostalimi sedmimi poslanci še vedno bojkotira delo kosovske skupščine, pa je namignil, da Ahtisaari z izjavami o neodvisnosti Kosova ne pojasnjuje le svojega mnenja, ampak posreduje tisto, kar sliši v krogih mednarodne skupnosti. "Pomembno je, da pogajalska skupina Beograda in srbska vlada ne oblikujejo nerealne podobe o svojih možnostih, ko govorita o prihodnosti Kosova. Pogajalska pozicija Srbije je slaba, vendar ni razloga za preplah," je poudaril Ivanovič.
Odprti rok ni dobra rešitev
Ahtisaari je v pogovoru za sobotno izdajo finskega časnika Hufvudstandsbladet namignil, da bi lahko pogajanja o prihodnjem statusu Kosova končali že v dveh, treh mesecih. Če jih ne bodo končali v tem roku, potem bi bil naslednji v juniju ali najpozneje jeseni letos. Izpostavil je, da "zadnja alternativa oziroma odprti rok ni dobra rešitev, kajti večine problemov ni mogoče rešiti niti po preteku daljšega časa".
Posebni odposlanec ZN je še zatrdil, da nadaljnja delitev odgovornosti med lokalnimi oblastmi in mednarodno skupnostjo, kakršna velja danes, ne pride več v poštev. "Jasno je, da ne bo več nobenega Unmik, niti pod drugim imenom," je povedal in namignil, da je po njegovem mnenju mogoče tudi časovno omejiti navzočnost mednarodne skupnosti na Kosovu po opredelitvi njegovega statusa.