Zagreb - Po večtedenskih pravosodnih zapletih v primeru sojenja hrvaškemu poslancu Branimiru Glavašu za vojne zločine v Osijeku leta 1991 in današnji vnovični zaprti seji mandatno-volilne komisije hrvaškega sabora, ki je Glavašu odvzela poslansko imuniteto, je nekdanji vojaški poveljnik obrambe Osijeka nocoj prispel v pripor v zagrebškem okrajnem zaporu. Glavaš ni čakal policije, ki je danes dobila nalog, da ga aretira in pripelje v Zagreb, ampak se je v hrvaško prestolnico odpravil sam. Preden je iz Osijeka krenil v Zagreb, je Glavaš dejal, da "se motijo tisti, ki mislijo, da ga bodo pohodili".
Preiskovalni sodnik županijskega sodišča v Zagrebu Zdenko Posavec je odločil, da bo Glavaš v priporu najmanj 30 dni, hrvaški mediji pa ugibajo, da mu bodo pripor podaljšali tudi do enega leta. Glavašev odvetnik je sicer na odlok o priporu že vložil pritožbo.
Mandatno-volilna komisija je o zahtevi za odvzem poslanske imunitete, ki jo je zahteval zagrebški preiskovalni sodnik, sicer razpravljala že v ponedeljek, a je takrat ocenila, da sodnik ni spoštoval procedure, zato o zadevi ni odločala. Danes je komisija poleg ponovne zahteve sodnika Posavca obravnavala še enako zahtevo županijskega državnega tožilstva v Zagrebu.
Medtem ko je Posavec odvzem imunitete zahteval zgolj zaradi preprečevanja morebitnega vpliva Glavaša na bodoče priče, je tožilstvo pripor zahtevalo tudi zaradi teže dejanj, za katera je Glavaš obtožen.
Glavaš je sicer v "primeru garaža", ki poteka v Zagrebu, osumljen, da je osebno ukazal umor dveh in mučenje treh srbskih civilistov v Osijeku leta 1991. Primer je v hrvaških medijih znan tudi kot "primer selotejp", ker so bile žrtve zvezane z lepilnim trakom, ustreljene v tilnik ter vržene v Dravo.
Glavaš, nekdanji član vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), od lani pa poslanec svoje na novo ustanovljene Slavonsko-baranjske hrvaške stranke, je prvi poslanec hrvaškega sabora, ki je zaradi suma, da je sodeloval v vojnih zločinih, ostal brez imunitete. Vodilni opozicijski politiki sicer menijo, da gre za pravosodno sramoto, saj je hrvaško pravosodje na obravnavo vojnih zločinov iz Osijeka čakalo 15 let in je postopek proti Glavašu sprožilo šele potem, ko je bil izključen iz HDZ.