Berlin – »Grčija mora dokazati verodostojnost svojega programa in voljo svojih voditeljev, da ga izpolnijo na način, ki je znosen za prebivalstvo,« je po sobotnem obisku grškega premiera Antonisa Samarasa v Parizu povedal francoski predsednik François Hollande. »S tem vprašanjem se ukvarjamo že poltretje leto, časa za izgubljanje ni.«
François Hollande pred Samarasovo turnejo po obeh najpomembnejših državah evrskega območja ni zaman prišel na posvetovanje v Berlin, njegova sobotna poslanica novemu grškemu premieru je skoraj identična tisti, ki jo je že v petek nakazala kanclerka Angela Merkel: nobenega govora o dveletnem zamiku pri izvajanju reform, ki si jih je želel novi premier, Grčija naj do naslednje ocene trojice evropske komisije, Mednarodnega denarnega sklada in Evropske centralne banke raje napne vse svoje sile in začne kazati reformne rezultate. Merklova in Hollande kažeta željo, da Grčija ostane v evrskem območju, a ne za vsako ceno. »Grčiji bo uspelo ostati v evrskem območju, grški uspeh bo uspeh vse Evrope,« je v Parizu povedal Samaras. Toda nihče od njegovih sogovornikov mu najbrž ne zavida naloge, ki jo mora opraviti, če hoče, da EU, IMF in ECB njegovo državo še naprej držijo nad vodo. Najprej mora državno potrošnjo znižati še za 11,5 milijarde evrov, sam pa verjame, da mora hkrati spodbuditi tudi gospodarsko rast. Časa nima več veliko, trojica bo grški napredek ali njegovo pomanjkanje najverjetneje ocenjevala konec septembra.
Zato pa je videti, da se lahko Antonis Samaras pohvali vsaj z nekaj več kemije med njim in nemško kanclerko. Ta ga je prijazno poklicala že po očesni operaciji, ki mu je takoj po dobljenih volitvah preprečila takojšnje delo, in ga potolažila, da je za podobnimi težavami trpel njen oče. In tudi med zdaj končanimi pogovori so v nemških vladnih krogih omenjali, da je Grčija z dvojnimi volitvami izgubila precej časa. Novi grški premier bo moral samo poskrbeti, da se njegova zaklinjanja o zanesljivem okrevanju in osebnih jamščinah za dolgove ne bodo razblinila tisti trenutek, ko se bo vrnil v mlakužo domače politike. Če v Parizu in Berlinu še verjamejo njegovim opozorilom, da bi grški izhod iz evra sprožil domine, tega ne kažejo več.