New York - Nekdanji šef kabineta državnega sekretarja ZDA Colina Powella, Lawrence Wilkerson, je v sredo v govoru pred washingtonskim političnim inštitutom "New America Foundation" nanizal doslej najostrejše kritike administracije predsednika Georgea Busha. Wilkerson meni, da si je "klika" pod vodstvom Dicka Cheneyja in Donalda Rumsfelda povsem prisvojila zunanjo politiko ZDA s katastrofalnimi posledicami za ameriško varnost in ugled. Po njegovem Busha nikoli ni preveč zanimala in tudi ni veliko vedel o njej. Posebej oster je bil tudi do nekdanjega pomočnika obrambnega ministra ZDA Douglasa Feitha, za katerega je dejal, da "bolj neumnega človeka" na svetu še ni videl. Cheneyjev in Rumsfeldov krog ljudi naj bi bil od samega začetka obseden z vojno proti Iraku.
Sicer pa je Wilkerson Bushevo administracijo opisal kot obsedeno s skrivnostnostjo, arogantno in polno notranjih bojev. Wilkerson je jezen predvsem zato, ker so iz najpomembnejših zunanjepolitičnih odločitev povsem odpisali strokovnjake iz birokracije, zaradi česar imajo težave glede Iraka, Severne Koreje in Irana. Podobno se jim je zgodilo doma z orkanoma Katrina in Rita. Wilkerson meni, da se ta administracija ne bi bila sposobna spopasti z resno krizo, na primer jedrsko bombo v ZDA ali pandemijo.
Upokojeni polkovnik ameriških marincev Wilkerson je bil od leta 2002 do leta 2005 zaposlen pri Powellu in je v preteklosti pogosto služil kot kanal, prek katerega je državni sekretar medije seznanjal s svojim nezadovoljstvom glede nekaterih odločitev v administraciji. Tako neposreden kot v sredo Wilkerson doslej še ni bil, niti pred meseci, ko je o Johnu Boltonu dejal, da bo slab veleposlanik ZDA pri ZN. Wilkerson je v sredo zatrdil, da govori zgolj v svojem imenu.
Administracija: Iraško orožje obstaja!
Časopis New York Daily News pa je v četrtek poročal, da posebni tožilec Patrick Fitzgerald, ki preiskuje ozadje izdaje identitete tajne agentke CIA Valerie Plame , posebno pozornost namenja delovanju skupine za Irak v Beli hiši (WHIG), ki je bila ustanovljena leta 2002 z namenom upravičevanja vojne pri ameriški javnosti. Skupina, v kateri so bili Cheney, njegov šef kabineta Lewis Libby, Bushev politični strateg Karl Rove, svetovalka Karen Hughes in drugi, naj bi bila po pisanju časnika tako obsedena s širjenjem trditev o obstoju iraškega orožja za množično uničevanje, da je nemudoma napadla vsakega, ki bi si v to drznil dvomiti.
Uvodoma so to storili posamezni člani CIA in State Departmenta, ki pa so jih hitro zatrli, dokler jim leta 2003 ni ušel izpod nadzora Joseph Wilson, ki je v New York Timesu napisal, da so bile obtožbe o iraškem kupovanju urana v Nigru neresnične. Maščevali naj bi se mu s tem, da so ga novinarjem prikazovali kot nepomembneža, ki mu je pot v Niger uredila žena, pri čemer pa je nekdo razkril njeno identiteto tajne agentke, kar je po zakonu prepovedano.
Na Fitzgeraldovo preiskavo se je v sredo na kratko odzval tudi predsednik Bush, ki jo je označil za "šume iz ozadja" in dejal, da je špekulacij in ugibanj veliko, vendar jim sam ne posveča pozornosti, ker opravlja delo, ki mu ga je naložilo ameriško ljudstvo.