Aman/Bagdad/Faludža - Obramba nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina je v jordanski prestolnici Aman napovedala bojkot sodnega procesa in vseh stikov z iraškim sodiščem, vse dokler se ne bodo zadostno uredile varnostne razmere.
Huseinov iraški odvetnik Halil al Dulajmi in njegova sodelavca Hamis al Ubajdi in Madžid Sadun so bojkot napovedali zaradi "nevarnih varnostnih razmer v Iraku in njihovega vpliva na opravljanje dejavnosti iraških odvetnikov, članov obrambe". Pri tem so opozorili tudi na "nenehne namerne grožnje, ki jih dobivajo oni in njihove družine" ter ugrabitev in poznejšo smrt njihovega kolega Saduna al Džanabija.
Iraški odvetniki so poudarili tudi "težke kršitve njihovih temeljnih pravic s strani predsednika in članov posebnega sodišča" na katerem sodijo Huseinu. Odvetniki ocenjujejo, da "je v takšnih razmerah nemogoče izvesti pravičen in odkrit proces.”
Obrambni odbor, v katerem je zbranih 2000 odvetnikov, se je odločil za suspenz vseh stikov s sodiščem, dokler ti razlogi ne bodo izginili.
Odbor ulem: Iraška ustava je okupatorska
Glavno versko združenje iraških sunitov, Odbor muslimanskih ulem, je ustavo, ki so jo Iračani potrdili na referendumu 15. oktobra, označilo za "ameriško" in izključilo možnost sodelovanja na prihodnjih parlamentarnih volitvah. " Glas proti so si prilastili, možna je bila le izbira, ki je bila po ameriški volji," je sporočil odbor. Menijo, da gre za zaroto proti "preteklosti, sedanjosti in prihodnosti Iraka". "Ustava je kljub poskusom, da bi skrili resnico, ustava okupatorjev in bo s koncem okupacije razpadla," so sporočile uleme.
Odbor je pozval k blokadi ustave, ki vodi v razdelitev države, saj uvaja federalizem. Sunitski Arabci so na referendumu večinoma glasovali proti ustavi, vendar jim ni uspelo zbrati dveh tretjin glasov v treh provincah, kar bi omogočilo zavrnitev ustave.
Sunitske stranke oblikovale koalicijo
Tri sunitske stranke so oblikovale koalicijo za prihajajoče decembrske parlamentarne volitve. Stranke Splošna konferenca za iraško ljudstvo, Iraška islamska stranka in Nacionalni iraški dialog so se povezale v koalicijo Iraška fronta sloge. Ob tem so Iračane tudi pozvale, naj zavrnejo vse pozive k bojkotu in se udeležijo volitev.
Sunitski Iračani, ki so v času režima nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina prevladovali v iraškem političnem življenju, so večinoma bojkotirali januarske volitve, na katerih so oblast prevzeli šiiti in Kurdi.
Medtem pa se v Iraku nadaljuje nasilje. Na severu države so neznanci v noči na sredo ugrabili sestro ministra za izgradnjo stanovanj Džasima Mohameda Kodejra in še dva civilista, ki sta jo spremljala. V Faludži so bili v eksploziji ubiti trije iraški vojaki, v Haditi pa so našli trupla štirih ljudi, treh vojakov in enega civilista.