Od našega dopisnika
London – Medtem ko je londonska policija v okviru preiskave bombnih napadov v Tootingu na jugu Londona aretirala še devet osumljencev in našla v nekem avtomobilu še šestnajst bomb, prihaja iz Severne Irske bolj spodbudna novica: Irska republikanska armada (Ira) je dokončno pripravljena položiti orožje. Sporočilo o tem, da se odpoveduje »oboroženemu boju« in da si bo poslej s političnimi sredstvi prizadevala za združitev Irske, naj bi bilo objavljeno še ta teden.
Ira, ki je v svojem terorističnem delovanju kriva vsaj za polovico od približno 3600 smrtnih žrtev v zadnjih treh desetletjih na Severnem Irskem, naj bi v svojem sporočilu napovedala tudi to, da dokončno polaga orožje. Tako naj bi bilo konec more, ki jo v britanskih analih označujejo z izrazom (z veliko začetnico) Trouble (težava), napadov in bombnih eksplozij ne samo po Belfastu, temveč tudi po Londonu in drugod po britanskem otočju.
V mojem prvem londonskem obdobju v prvi polovici 70. let smo v prestolnici nenehno doživljali varnostne alarme, morali teči po stopnicah v kleti, paziti na sumljive predmete na podzemni železnici in avtobusih. V grozljivem spominu je tudi eksplozija v londonski veleblagovnici Debenham. Kot nekdanji reporter se spominjam nočnega patruljiranja v oklepnem vozilu z britanskimi vojaki po Belfastu. Toda premier Tony Blair zdaj irovcev kljub njihovemu grozljivemu početju ne enači z Al Kaido, češ da gre pri tej za slepi in »brezmejni pomor nedolžnih ljudi «, česar pri Iro ne bi mogli trditi.
Kakor koli, napoved, da se stara teroristična organizacija dokončno umika, je vsekakor dobra novica. Irski premier Bertie Ahern, ki je bil pred desetimi meseci glede Ire optimističen tudi v pogovoru za Delo, je zdaj previdno, a odločno dejal, da je Irska samo še kakšen dan ali dva od »zgodovinske prelomnice«, izražene s predajo Ire.
V luči napovedane predaje je verjetno treba gledati tudi to, da so oblasti v sredo zvečer izpustile iz zapora enega Irinih najbolj zloglasnih napadalcev Seana Kellyja, »bombaša s Shankill Roada«, ki je v napadu na ribarnico v Belfastu leta 1993 zakrivil smrt devetih ljudi. Zaradi tega je bil obsojen na dosmrtno ječo. Po sklenitvi mirovnega sporazuma so ga oblasti pred petimi leti izpustile iz zapora. Ker pa je menda prekršil pogojno izpustitev in bil znova osumljen teroristične dejavnosti, je moral pred mesecem dni spet v zapor. Proti tej odločitvi je Kellyjev zagovornik vložil ugovor – in zdaj, v novih razmerah očitno uspel.
Več preberite v petkovi tiskani izdaji Dela.