London/Teheran - Iz Irana so sporočili, da so po preskusu doma izdelane rakete uspešno preskusili še podvodno raketo, ki je sposobna uničiti tudi velike vojaške ladje in podmornice. Raketa domače izdelave doseže hitrost sto metrov na sekundo, je povedal namestnik elitne mornarice nacionalne garde, general Ali Fadavi. Dodal je, da gre za najhitrejšo podvodno raketo na svetu, po navedbah tiskovne agencije AP pa naj bi sicer takšno hitrost dosegla že ruska raketa iz leta 1995.
Iran je že v petek izvedel uspešen preizkus raketo domače izdelave, ki je sposobna nositi tudi bojne konice in se izogniti radarskemu nadzoru, zadene pa lahko tudi več tarč hkrati. Tiskovni predstavnik State Departmenta Adam Ereli je preizkus te rakete v petek označil kot znak agresivne narave iranskega režima.
Tajno o morebitnem napadu na Iran
Medtem ko Iran uspešno preskuša svojo vojaško opremo, pa naj bi britanska vlada po poročanju britanskega Sunday Telegraph razpravljala o morebitnem letalskem napadu na Iran,. Na sestanku naj bi preučili posledice morebitnega napada, katerega cilj bi bilo uničenje iranskih zmogljivosti za proizvodnjo jedrskih bomb. Britansko obrambno ministrstvo je poročanje časnika že zanikalo.
Neimenovani visoki predstavnik, ki ga navaja Sunday Telegraph, je ocenil, da bodo letalski napadi pod vodstvom ZDA "neizbežni", če Iran ne bo spoštoval zahteve Varnostnega sveta ZN, da mora v 30 dneh prekiniti bogatenje urana. Po navedbah istega vira naj bi bili napadi omejeni le na jedrske zmogljivosti, možnost napada v obsegu tistega na Irak pa je za zdaj izključena.
ZDA upajo na večnacionalno vojaško operacijo
Tajnega srečanja naj bi se udeležili najvišji predstavniki vojske in obrambnega ministrstva ter vojaške obveščevalne službe, zunanjega ministrstva in vlade. Na njem naj bi preučili možne posledice napada za Veliko Britanijo, predvsem za britanske interese v Iraku in Afganistanu.
Po navedbah časnika ZDA upajo, da bo vojaška operacija večnacionalna, so pa pripravljene napasti tudi same ali ob pomoči Izraela. Britanski vojaški poveljniki sicer menijo, da bo napad omejen le na nekaj letalskih napadov, o kopenskem posredovanju pa še ne razmišljajo, tako Sunday Telegraph.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je med obiskom v britanskem Blackburnu v soboto vztrajala, da so za rešitev krize, nastale zaradi iranskega jedrskega programa, odprte vse pogajalske možnosti, vključno z uporabo sile.
Iranu so dali 30 dni
Varnostni svet ZN je v sredo soglasno sprejel predsedniško izjavo, v kateri od Irana zahteva, naj v 30 dneh ustavi sporni proces bogatenja urana. Predsedniško izjavo, ki sicer ni pravno zavezujoča, so sprejeli brez glasovanja. O njenem besedilu se je pet stalnih članic VS ZN pogajalo tri tedne, dogovor pa so sprejeli, potem ko so preostale tri članice popustile Rusiji in Kitajski, ki sta se v besedilu želeli izogniti grožnjam z morebitnimi ukrepi proti Iranu.
V predsedniški izjavi pozivajo Iran, naj preneha z vsemi dejavnostmi glede plemenitenja in predelave urana, vključno z raziskavami in razvojem in to tako, da bo to lahko preverila Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA). VS ZN je izrazil prepričanje, da bo to prispevalo k diplomatski rešitvi, ki zagotavlja, da je iranski jedrski program izključno miroljuben. Izjava tudi naproša IAEA, naj v 30 dneh spet poroča VS ZN o korakih Irana.