Iran se ne počuti ogroženega

Condoleezza Rice je po pogovorih z Javierjem Solano v Washingtonu zavrnila namige o možni obnovitvi pogovorov z Iranom glede iranskega jedrskega programa.

Objavljeno
18. januar 2006 18.35
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad
Moskva/Washington – Iz Londona prihajajo novice, da naj bi ZDA Iran, ki je spet obnovil svoj jedrski program, napadle v roku šestih do 18 mesecev, meni eden od britanskih strokovnjakov za mednarodno politiko. Iranski zunanji minister Manušer Motaki sicer meni, da so že možnosti, da bi iransko jedrsko vprašanje prenesli v Varnostni svet ZN, zelo majhne. Kljub temu je Veliko Britanijo, Francijo in Nemčijo, ki si prizadevajo za napotitev tega v VS ZN, naj ne delajo "nepremišljenih potez". "Upam, da so Evropejci razumeli zelo jasno in neposredno sporočilo in da ne bodo delali nepremišljenih potez," je dejal Motaki.

Predstavnik iranskega sveta za nacionalno varnost Hosein Entezami pa je znova zagrozil, da bodo inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) v primeru, če bo iransko vprašanje obravnaval VS, izgubili možnost dostopa do iranskih jedrskih objektov, Iran pa bi popolnoma obnovil plemenitenje urana, ki je trenutno zamrznjeno.

Evropski voditelji nadaljujejo pogovore

Iransko jedrsko vprašanje pa bo tema tudi več visokih diplomatskih srečanj. Tako naj bi se o tem perečem vprašanju v Moskvi pogovarjala francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy in njegov ruski kolega Sergej Lavrov. Douste-Blazy je v torek izjavil, da sta regionalna stabilnost in verodostojnost režima o neširjenju jedrskega orožja odvisni od enotnega stališča do iranskega jedrskega programa. Lavrov pa je izrazil prepričanje, da sankcije niso najboljši način za rešitev iranske jedrske krize, pa je menil, da Teheran ne bo mogel obnoviti pogajanj z evropsko trojko, če ne bo znova uvedel moratorija na svoj program bogatenja urana.

Evropski tisk o sporu z Iranom

V Washingtonu bosta o Iranu govorila visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice . Verjetno bosta o iranskem jedrskemu vprašanju in pripravam na izredno zasedanje IAEA, na katerem naj bi predlagali prenos iranskega vprašanja v VS ZN, spregovorila tudi nemška kanclerka Angela Merkel in francoski premier Dominique de Villepin, ki se bosta sestala v Berlinu.

ZDA in EU za, Kitajska in Rusija oklevata

ZDA, Nemčija, Francija, Velika Britanija, Rusija in Kitajska so se na ponedeljkovem srečanju v Londonu namreč dogovorile, da bi moral Iran znova uvesti moratorij na jedrske raziskave in se vrniti za pogajalsko mizo.

Rusija in Kitajska pa sta pod pritiskom ZDA in EU, naj podpreta prenos iranskega jedrskega vprašanja v VS ZN. Ti državi, ki imata z Iranom tesne trgovinske vezi, sta doslej zavračali možnost, da bi Iran obravnaval VS ZN, ki bi lahko odločal tudi o sankcijah proti Teheranu.

Pariz in London proti obnovitvi pogajanj z Iranom

Francija in Velika Britanija sta zavrnili predlog Irana, da bi ponovno začeli iransko-evropska pogajanja o njegovem jedrskem programu. Teheran mora najprej ponovno popolnoma zamrzniti svoje jedrske aktivnosti, so sporočili s francoskega zunanjega ministrstva.

"Enostranska obnovitev spornih aktivnosti, ki jih je Iran napovedal za 9. januar, nam onemogoča vzpostaviti zadovoljive pogoje za nadaljevanje takšnih pogovorov. Iran se mora najprej vrniti k popolni zamrznitvi teh aktivnosti," je povedal tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Denis Simonneau. Britansko zunanje ministrstvo je že v torek ocenilo, da obnovitev pogajanj med evropsko trojko in Teheranom "ne bi imela smisla".

Riceova zavrnila možnost obnovitve pogovorov z Iranom

Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je po današnjih pogovorih z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano v Washingtonu zavrnila današnje namige o možni obnovitvi pogovorov z Iranom glede iranskega jedrskega programa. "Nimamo se o čem pogovarjati," je dejala Riceova, Solana pa se je strinjal, da nima smisla obnavljati pogovorov, če ni novih predlogov.

"Menim, da mora sedaj Iran dokazati, da ga niso le besede, temveč da je resen. Iranci so zapustili pogajanja in prekinili moratorij na jedrske dejavnosti," je še povedala Riceova. Solana pa je ponovil stališče EU in ZDA, da je treba sklicati izredno zasedanje Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) na Dunaju in nato iranski primer predati Varnostnemu svetu ZN.

Medtem so iranski voditelji danes sporočili, da svet ne more odvrniti Irana od nadaljevanja svojega jedrskega programa. Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je zahod posvaril pred "globalno militarizacijo" spora o iranskih jedrskih ambicijah. "Spoštovali smo vsa pomembna mednarodna določila in ne želimo konfrontacije, vendar pa je jedrsko vprašanje sedaj spolitizirano, svet pa ne more biti militariziran," je povedal po pogovorih s tadžikistanskim predsednikom Emomalijem Rahmonovom.

Pred tem je tudi iranski vrhovni verski voditelj, ajatola Ali Hamenej, dejal, da svet ne more vplivati na iranski narod, ki želi nadaljevati svoj jedrski program.

Izrael začel diplomatsko ofenzivo proti Iranu

Izraelska vlada je začela diplomatsko ofenzivo proti iranskemu jedrskemu programu in se pri ZDA in Evropski uniji zavzela za uvedbo obsežnih sankcij proti Iranu. Izraelski dnevnik Haaretz poroča, da bi po izraelskem predlogu proti Iranu uvedli naftni embargo in državo izključili s svetovnega nogometnega prvenstva. Prav tako naj bi uvedli prepoved vstopa v druge države za vodilne iranske državnike in omejili iranski mednarodni letalski promet.

Odnosi med Izraelom in Iranom so v zadnjem mesecu vse bolj napeti, še posebej po protiizraelskih izjavah iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, ki je med drugim menil, da bi morali Izrael preseliti v Evropo, hkrati pa je relativiziral holokavst oziroma ga je označil kot mit.