Rim/Od našega dopisnika - Rimske ulice so opustele, še preden se je začel avgust in z njim počitnice za skoraj vse meščane, razen za tiste brez denarja in za najstarejše občane. Romarjev skoraj ni v mestu, ker je papež Ratzinger na počitnicah v hribih, nemškim romarjem-turistom pa se Rim brez rojaka papeža tudi ne zdi tako zelo privlačen kot sicer. Potem bo šel Benedikt XVI. še v svojo poletno rezidenco na Castelgandolfo jugovzhodno od mesta, za vatikanske zidove pa se bo vrnil šele na jesen. Vmes bo sredi avgusta, za veliki šmaren sodeloval na praznovanjih svetovnega dneva mladosti v Nemčiji.
Turistov tudi ni veliko, poleg teroristov pa k temu prispevajo tudi nenehne stavke. V torek so stavkali železničarji, pred dnevi so bili na vrsti zaposleni v mestnem transportu po vsej državi, letališki delavci pa so svojo stavko preložili na jesen. Prihodnji teden se namreč začne "stavkovno premirje", ki so ga sindikati razglasili do konca avgusta. Med dopusti se ne spodobi stavkati, saj stavka ne bi imela nobenega učinka, so prepričani v sindikatih, ki zadnje čase spet delujejo bolj povezani.
Ankete javnega mnenja, ki jih je včeraj v najbolj branem časniku Corriere della Sera objavil najbolj znani italijanski statistik Renato Mannheimer, kažejo, da kar 85 odstotkov državljanov verjame, da bodo teroristi res udarili na Apeninskem polotoku, najbolj verjetno v Rimu. 42 odstotkov vprašanih je tudi prepričanih, da se ni vredno podajati v Rim, Firence, Benetke in druga zgodovinska mesta, ki ponavadi privabljajo največ turistov. Približno prav toliko je takih, ki menijo, da se je s previdnostjo in dobro policijo mogoče ubraniti pred napadalci. Drugi povečini mislijo, da ni kaj storiti.
Mannheimer opozarja, da so grožnje teroristov najbolj vplivale na starejše ljudi, na gospodinje, na prebivalce nerazvitega juga in na manj izobražene državljane, ki jih je tudi največ na jugu. Za te kategorije prebivalstva velja, da so tudi terorizirane, to pa je tisto, kar so verjetno hoteli doseči teroristi, meni Mannheimer.
Rimske mestne oblasti so že pripravile posebne načrte, po katerih je v mestu 50 novih reševalnih avtomobilov, skupaj pa 120, v bolnišnicah pa 300 novih postelj za morebitne posebne primere. Delovati naj bi začela tudi čisto posebna komunikacijska mreža, ki je ne bi mogel prizadeti morebitni teroristični napad, uporabljali pa bi jo odgovorni za varnost. Na letališčih so ob policistih in orožnikih že zaposlili posebej izurjene zasebne stražarje. Po Rimu in večjih mestih krožijo predvsem policisti v civilu. Vatikan je v pravem oklepu varnostnikov in policistov.
Med politiki tudi po sprejemu protiterorističnih ukrepov še ni miru. Notranji minister Beppe Pisanu se pritožuje, da ukrepi še niso v veljavi in poziva k dialogu z muslimani. Minister za delo in socialo Roberto Maroni, minister za reforme Roberto Calderoli in pravosodni minister Roberto Castelli, vsi trije iz Severne lige, kolega napadajo, češ da o muslimanih in dialogih ne more odločati notranje ministrstvo. Poleg tega severnjaki spet zahtevajo odpravo schengenskih sporazumov in zaporo meje. Na Pisanujevo stran se je postavil zunanji minister Fini, ki Padancem razlaga, da odločnost še ne pomeni odrekanje vsakršnemu dialogu, stik z muslimani pa je nujen.
Islamska skupnost v Cremoni že pripravlja posebne patrulje, ki bodo krožile po krajih, kjer živijo muslimani, se ogledovala naokoli in policiji sporočala, če bo odkrila kaj sumljivega. Terorizem, pravijo v večini islamski skupnosti, najbolj škodi prav muslimanom, saj ustvarja neprijetno ozračje, muslimanom pa zaradi terorističnih napadov grozi nevarnost, da bodo izgubili delo in tudi položaj, ki so si ga s trdim delom ustvarili v Italiji.