Moskva – V Moskvi so se za zaprtimi vrati nadaljevali pogovori med iransko in rusko delegacijo o iranskem jedrskem vprašanju, potem ko strani v ponedeljek, prvi dan pogajanj, nista dosegli vidnejšega napredka. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je po pogovorih ocenil, da je še prezgodaj govoriti o rezultatih in dejal, da ne gre ne za uspeh ne za neuspeh.
Vodja iranske delegacije Ali Hosein Taš, ki je na pogovorih sodeloval v ponedeljek, pa je za iransko televizijo povedal, da sta strani dosegli dogovor o načelih "skupne formule".
"Pogajanja so bila pozitivna in konstruktivna. Govorili smo o načelih skupne formule in dosegli dogovor glede tega," je dejal Taš, ki pa podrobnosti ni navedel. Kot je dodal, načrtujejo nadaljevanje pogajanj. Pogovori naj bi se nadaljevali v četrtek v Iranu, kamor bo odpotoval vodja ruske agencije za jedrsko energijo Sergej Kirijenko.
Ustanovili bodo mešano družbo na ruskem ozemlju
O ponudbi Rusije so iranski in ruski pogajalci v Moskvi razpravljali že od ponedeljka. Prvi dan pogovorov so se v petih urah dogovorili le, da se bodo pogovori nadaljevali. Danes pa sta se ruska in iranska delegacija za zaprtimi vrati pogovarjali dve uri. Po navedbah virov v ruskem zunanjem ministrstvu so na pogovorih danes sodelovali tudi strokovnjaki ruske agencije za jedrsko energijo Rosatom.
V skladu z ruskim predlogom naj bi državi ustanovili mešano družbo, ki bi izvajala bogatenje urana za Iran na ruskem ozemlju. Rusija, ki bi Iranu nudila jedrsko gorivo za program jedrske energije, upa, da bo Iran opustil željo po bogatenju urana na lastnem ozemlju, obenem pa bi s tem odpravili skrbi Zahoda, da namerava Teheran razviti jedrsko orožje.
"Z EU se ne bomo pogajali!"
Iranski zunanji minister Manušer Motaki pa je sicer dejal, da se njegova država o jedrskem vprašanju ne bo več pogajala z evropsko trojko, ki jo sestavljajo Nemčija, Francija in Velika Britanija. "Z Evropsko unijo se ne bomo več pogovarjali v okviru evropske trojke, temveč samo posamič z državami," je dejal vodja iranske diplomacije. Pojasnil je še, da se bo Iran zdaj bolj posvetil ponudbi Moskve, po kateri bi iranski uran bogatili v Rusiji. "EU je pristala na to, da bo sprejela morebitni dogovor med Iranom in Rusijo, torej se bomo z unijo pogajali le, če bo to potrebno za dopolnitev ruskega predloga," je dejal Motaki.
Ekonomskih sankcij ne gre izključevati
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je ocenil, da bi bilo treba za rešitev iranskega jedrskega vprašanja izkoristiti vse diplomatske poti, pri tem pa ne bi smeli izključiti možnosti ekonomskih sankcij proti Iranu. "Ne mislim, da so tovrstne sankcije nujno potrebne. Vendar pa te možnosti ne smemo povsem izključiti," je še dejal nemški zunanji minister.
Kitajska pa je pozvala Iran, naj konča aktivnosti plemenitenja urana in se osredotoči na napredek v pogovorih z Rusijo. "Upamo, da bodo ti pogovori dali pozitivne rezultate," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Liu Jianchao.
Zadnja priložnost za Iran?
Pogovori v Moskvi naj bi predstavljali zadnjo možnost za Iran, da razjasni pomisleke glede svojega jedrskega programa pred zasedanjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) 6. marca. Tedaj se izteče časovno okno, ki ga predvideva v začetku meseca sprejeta resolucija IAEA, v kateri se je Svet guvernerjev organizacije odločil za predajo iranskega jedrskega vprašanja v obravnavo Varnostnemu svetu ZN, ki bi lahko proti Iranu uvedel kazenske ukrepe. V skladu z resolucijo naj VS ZN do 6. marca ne bi sprejel nobenega ukrepa proti Teheranu.