Izpuščenih dvajset tisoč zapornikov

Italijanski senat je podprl t.i. “Wojtylov” zakon o pomilostitvi, po katerem bo izpuščenih skoraj 13.000 zapornikov, med njimi tudi morilci in veliki preprodajalci mamil.

Objavljeno
31. julij 2006 12.31
Zapor v Italiji
Rim/Od našega dopisnika – V italijanskih zaporih so imeli od sobote zvečer do nedelje zjutraj veselico, kakršne ne pomnijo. Navdušenje po izglasovanju zakona o pomilostitvi ni bilo nič manjše kakor pred dnevi, ko je Italija zmagala na svetovnem nogometnem prvenstvu. Razlogov za veseljačenje je obilo. Še pred velikim šmarnom bo iz zaporov odšlo na prostost na tisoče zapornikov. Pomilostitev bo po še neuradnih podatkih zajela skoraj 13.000 zapornikov, ki jim bodo kazen skrajšali za tri leta, poleg njih pa še približno 8000 državljanov, ki so v hišnem priporu ali jim je bila kako drugače odvzeta prostost.

Zamisel o pomilostitvi je pred štirimi leti sprožil tedanji papež Janez Pavel II., ko je kot prvi papež obiskal rimski parlament v palači na Montecitoriu, kjer je imela prej sedež rimska kurija. Le malo prej so Wojtylo pretresle razmere v prenapolnjenem rimskem zaporu Reggina Coeli, še huje pa je bilo, ko si je komaj nekaj dni po papeževem obisku vzel življenje prav tisti zapornik, ki se je s treznostjo in preudarnostjo nabolj prikupil obiskovalcu, sodeloval pa je tudi pri verskem obredu.

Prejšnja Berlusconijeva vlada bi zelo rada uresničila papeževe želje, a si tega ni upala. Berlusconiju so zavezniki iz Severne lige grozili, da ga bodo v tem primeru vrgli, poslanci Nacionalnega zavezništva pa tudi niso bili navdušeni nad oproščanjem ljudem v kaznilnicah.
Romano Prodi si je upal takoj po prihodu na oblast lotiti zakona o pomilostitvi, ker je izračunal, da ga bodo ne glede na ostro nasprotovanje ministra Antonia Di Pietra podprli vsi katoliki, tisti z leve in desne, pa tudi Berlusconi in njegovi senatorji.

Rezultat je bil res več kot prepričljiv. V senatu, kjer ima Unija samo dva senatorja več od opozicije, je bilo za pomilostitev 245 senatorjev, proti pa samo 56. Di Pietru in njegovim so se pridružili tisti iz Severne lige, nekaj iz Nacionalnega zavezništva in še nekaj posameznikov iz vladajoče Unije.

Čeprav je bil izid skoraj plebiscitaren, je zakon o pomilostitvi eden izmed tistih, ki so zadnja leta dvignili največ prahu in bodo še dolgo vznemirjali javnost. Ne samo zaradi demonstracij, ki jih je po ulicah vodil minister Di Pietro proti lastni vladi, z njim pa so bili tudi drugi nekdanji tožilci in sodniki "čistih rok", ampak zaradi neizpodbitnega dejstva, da na prostost prihajajo morilci, oboroženi roparji, goljufi in podkupovalci, razbojniki vseh vrst, ki jim je konec maja do konca kazni manjkalo kak dan manj kot tri leta.

Samo iz milanskega zapora bo v prihodnjih dneh, ko bodo stanovanja zaradi počitnic prazna, prišlo na svobodo 358 oboroženih roparjev, svarijo nasprotniki zakona iz severne prestolnice. V Rimu bo spuščenih tisoč zapornikov, povečini takih težke kategorije, med njimi tudi morilci in veliki preprodajalci mamil.

Celo taki bodo prikorakali na svobodo, ki so poneverili milijarde evrov, denimo lastnik Parmalata Tanzi, ki je delničarjem "odtujil" štirinajst milijard evrov, opozarjajo kritiki zakona. Prost bo tudi Berlusconijev odvetnik in prijatelj, bivši minister in zdaj parlamentarec Cesare Previti , ki je v hišnem priporu, ker je kot odvetnik v imenu svojih nekaznovanih gospodarjev podkupoval sodnike.

S seznama tistih, ki bodo spuščeni na prostost zaradi pomilostitve, so vnaprej črtali mafijce, serijske morilce, pedofile, storilce najgrozovitejših zločinov, denimo ubijalce lastnih družin.
Vse te napake bomo drago plačali, še naprej svari slavni sodnik "čistih rok" Antonio Di Pietro, okoli katerega se je zbrala vsa nekdanja ekipa bojevnikov proti korupciji, pridružili pa so se jim še nekateri znani pravniki, ki so imeli ali imajo opraviti z bojem proti mafiji in korupciji.

Več preberite v današnjem tiskanem Delu.