Izraelci (spet) grozijo z napadom

Ali res obstajajo novi ameriški obveščevalni podatki o povečani iranski jedrski grožnji?

Objavljeno
13. avgust 2012 20.08
IRAN-NUCLEAR/ISRAEL-USA
Boris Čibej, New York
Boris Čibej, New York

New York − Bližnjevzhodna kriza se vrača na poletno medijsko prizorišče kot ponovitev sage o čedalje večji grožnji, da bo Izrael še pred ameriškimi predsedniškimi volitvami napadel iranske jedrske zmogljivosti.

»Naj vas spomnim. Ronald Reagan ni hotel jedrskega Pakistana, pa je ta vseeno postal prav to. Bill Clinton ni hotel jedrske Severne Koreje, pa je ta vseeno postala prav to,« je neimenovani visoki izraelski državnik pred dnevi povedal v pogovoru za dnevnik Haarec. Politik, ki so ga nekateri komentatorji prepoznali kot obrambnega ministra Ehuda Baraka, je opozoril, da Izrael ne bo še eno leto čakal križem rok, da bi ugotovil, kako Američani niso nič naredili, v Iranu pa so se medtem že oborožili z jedrskimi raketami.

V liberalnem izraelskem časniku so prejšnji teden objavili tudi zgodbo o tem, da so ameriški obveščevalci predsedniku Baracku Obami predstavili novo poročilo o iranskem napredku pri izdelavi jedrskega orožja. Pred petimi leti so vse ameriške obveščevalne službe obelodanile oceno, da je režim v Teheranu leta 2003 opustil oboroževalni jedrski program, zdaj pa so po besedah neimenovanega izraelskega uradnika menda ugotovili, da so Iranci v zadnjem času naredili velik korak naprej pri zasnovi jedrskih konic za izstrelke šahab 3, ki imajo domet 1500 kilometrov in lahko dosežejo vse dele izraelskega ozemlja.

Bela hiša zanika

Ko je domnevno poročilo ameriških obveščevalcev v pogovoru za izraelski radio omenil tudi obrambni minister Barak, so se morali konec prejšnjega tedna odzvati tudi v Washingtonu. Tako v administraciji kot v obveščevalskih krogih so sicer povedali, da o tovrstnih rečeh ne smejo govoriti, a po besedah predstavnika Bele hiše Jaya Carneyja imajo dovolj podatkov, da so lahko prepričani, kako Iran ni prestopil kritičnega praga pri razvoju jedrskega orožja. Tudi odgovor predstavnika predsednikovega sveta za nacionalno varnost Tommyja Vietorja je bil odločen: »Po naših podatkih Teheran ni na pragu tega, da bi se dokopal do jedrskega orožja.«

Pred kratkim je dvignil precej prahu komentar Kennetha Waltza v Foreign Affairs, katerega poanto razkrijeta že naslov in podnaslov: »Zakaj bi Iran moral dobiti bombo? Jedrsko ravnotežje bi pomenilo stabilnost«. Medtem ko liberalni židovski komentatorji, kakor je urednik revije Atlantic Jeffrey Goldberg, navajajo razloge, zakaj Izrael ne bi smel napasti Irana, njihovi konservativni kolegi, na primer urednik revije Commentary Jonathan Tobin, pozivajo Washington, naj se odločno odzove na (domnevne) nove obveščevalne podatke. »Če se bo predsednik Obama še naprej obnašal, kakor da je vse, kar mora narediti glede Irana, govorjenje o njem, potem novi obveščevalni podatki dokazujejo, da bi moral nositi odgovornost za svoj neuspeh,« je zapisal Tobin.