Jeruzalem/Bejrut – Izraelska vojska se je umaknila z okoli 90 odstotkov ozemlja, ki ga je zasedla na jugu Libanona med enomesečno ofenzivo proti skrajnemu libanonskemu gibanju Hezbolah, povsem pa naj bi se predvidoma umaknila do konca tedna, je povedala tiskovna predstavnica izraelskega premiera Miri Ejsin. Obseg umika so potrdili tudi visoki predstavniki vojske.
Izrael je na splošno zadovoljen z namestitvijo sil OZN in libanonske vojske na to območje, je še povedala. "Moramo se še uskladiti z novimi in starimi silami ZN in Libanonom," je dejala Ejsinova in izrazila upanje, da bo umik končan do petka.
Izraelska vojska še v radiju treh kilometrov
Danes so se s predstavniki mirovnih sil OZN sestali tudi izraelski in libanonski vojaški predstavniki, ki naj bi dorekli dokončni umik Izraelcev. Visoki predstavnik sil UNIFIL Philippe Lebrat je v ponedeljek dejal, da izraelske sile še vedno zavzemajo deset položajev, na območju od enega do treh kilometrov v notranjosti Libanona. Tudi Lebrat je dejal, da bi moral biti umik končan do konca tedna.
Namestitev libanonskih vojakov, predvidena v resoluciji ZN 1701, se odvija sočasno z izraelskim umikom. Izraelski napadi so se začeli 12. julija, potem ko je Hezbolah ugrabil izraelska vojaka, končali pa 14. avgusta, ko je po posredovanju OZN v veljavo stopila prekinitev ognja.
Libanonske enote so zaenkrat precej oddaljeni od meje. Območje med mejo in reko Litani so tudi doslej nadzorovali mirovniki - njihovo število je doseglo število 5000, kar je Izrael postavil kot pogoj za svoj umik.
200.000 Libanoncev se ne more vrniti domov
Kakim 200.000 Libanoncem več sto tisoč neeksplodiranih bomb, ki jih je odvrgla izraelska vojska, preprečuje vrnitev domov, je v Bejrutu povedal Arjun Jain, predstavnik visokega komisarja ZN za begunce (UNHCR). "To je nedvomno največja grožnja civilnemu prebivalstvu," je menil Jain, ki se boji, da bodo dele kasetnih bomb, ki so na libanonsko ozemlje razpršila na tisoče majhnih eksplozivnih teles, odstranjevali do dveh let. Razseljeni ljudje se zato še več mesecev ne bodo mogli vrniti domov.
Majhne bombe v velikosti ročne baterije, ki jih ni razneslo ob padcu na tla, so po podatkih libanonske vojske v šestih tednih premirja zahtevale 14 civilnih življenj in ranile 90 ljudi. Kot ocenjuje urad libanonske vojske za razminiranje, je na jugu Libanona še skoraj milijon takšnih eksplozivnih teles.