Izraelska vojska spustila zastavo

Izraelska vojska je zaprla glavni štab v Gazi in s tem končala 38-letno okupacijo palestinskih območij. Brez incidentov palestinskih skrajnežev pa ni šlo.

Objavljeno
11. september 2005 22.17
Premier Ariela Šaron
Gaza/Jeruzalem - Izraelska vlada premiera Ariela Šarona je ukazala konec izraelske vojaške uprave območja Gaze in tako po pričakovanjih ukazala dokončen umik še zadnjih izraelskih vojakov s tega palestinskega območja, ki ga je Izrael zasedal več kot 38 let. Izraelski vojaki so spustili izraelsko zastavo in zaprli glavni štab na območju Gaze ter s tem uradno obeležili konec okupacije tega palestinskega območja. "Vojaki divizije v Gazi odhajamo z dvignjenimi glavami," je dejal general poročnik Dan Halutz, poveljnik divizije v Neve Dekalimu, nekdaj največji judovski naselbini na območju Gaze, ki so jo morali naseljenci izprazniti pred tremi tedni. "Odločitev o umiku je bila sprejeta kot dokaz moči in v upanju na boljšo prihodnost," je še dejal Halutz med slovesnim spustom izraelske zastave. Tudi poveljnik južnega poveljstva izraelske vojske na območju Gaze, general major Dan Harel, je pred tem dejal, da Izrael z odhodom iz Gaze ponuja Palestincem roko miru. "Smo na novem začetku in ponuja se nam zgodovinska priložnost za boljšo prihodnost obeh narodov," je še dejal Harel.

Palestinski skrajneži pa ne odnehajo

Kljub lepim željam o miru pa je med umikom izraelskih vojakov prišlo tudi do incidenta, pri čemer je bilo ranjenih šest ljudi, med njimi tudi 12-letni deček. Do incidenta je prišlo pred sklopom bivših judovskih naselbin Guš Katif, ko je skupina Palestincev začela obmetavati izraelske vojake s kamenjem, nato pa je izraelski tank ustrelil proti množici, ki naj bi se zbrala, da bi bila priča zgodovinskemu odhodu izraelskih vojakov.

Palestinci na območju Gaze sicer že ves dan praznujejo odhod izraelske vojske, nekateri skrajneži pa so priložnost izkoristili za nove napade. Tako naj bi palestinski skrajneži streljali na avtomobile tujih novinarjev, zagrozili pa so tudi z novimi ugrabitvami novinarjev, ki spremljajo izraelski umik z območja. V soboto zvečer je bil tarča enega tovrstnih napadov tudi italijanski novinar Lorenzo Cremonesi, ki pa so ga nato v nedeljo že izpustili.

Umik brez načrtovane slovesnosti

Izraelska vojska je že prej odpovedala slovesnost, na kateri naj bi Palestincem simbolično predala oblast na območju Gaze. Do odpovedi, na kateri naj bi prišlo do predaje oblasti med generaloma izraelske vojske in palestinskih sil, naj bi prišlo zaradi bojkota Palestincev. Palestinci naj bi se odločili bojkotirati slovesnost predvsem zaradi nerešenih sporov z Izraelom, še posebej pa zaradi nestrinjanja glede tega, kdo naj bi nadzoroval ključni mejni prehod na meji med Gazo in Egiptom, prav tako pa naj bi Palestince še dodatno razburila odločitev izraelske vlade, da na območju Gaze ne bodo porušili judovskih sinagog, kar so sicer sprva načrtovali.

Simboli judovske okupacije ostajajo

Izraelski ministri so sicer sinagoge pustili nedotaknjene zaradi vztrajanja judovskih rabinov in ker bi to lahko upočasnilo umik izraelske vojske še za kak dan. Sedaj bi te sinagoge lahko postale nova sporna točka v izraelsko-palestinskih odnosih, še posebej, če jih bodo lokalni Palestinci začeli rušiti oziroma če bo prišlo do morebitne oskrunitve. Palestinske oblasti so sicer že poudarile, niso sposobne zavarovati sinagog, ki jih imajo mnogi Palestinci za simbol judovske okupacije na območju.

V Izraelu so kljub palestinskemu zavračanju simbolne predaje oblasti na območju Gaze napovedali, da to ne bo zavrlo njihovih načrtov, da se zadnji izraelski vojak z območja Gaze umakne najkasneje do ponedeljka zvečer. Ni pa jasno, kako naj bi zdaj Palestincem predali ključne varnostne informacije glede izpraznjenih judovskih naselbin, ki so jih morali judovski naseljenci zapustiti sredi avgusta.

Po umiku pridejo na vrsto palestinske in egiptovske sile

Po napovedih Izraela naj bi kot zadnji izraelski vojak območje Gaze simbolično zapustil poveljnik vojske na tem območju, brigadir Aviv Kočavi. Nato bodo palestinske sile lahko svobodno prevzele položaje, ki so jih zapustili Izraelci. Izpraznjene judovske naselbine naj bi sicer skušalo zavarovati okoli 15.000 pripadnikov palestinskih varnostnih sil.

Nadzor na meji med območjem Gaze in Izraelom pa bo po odhodu izraelskih vojakov prevzelo okoli 750 lažje oboroženih pripadnikov egiptovskih varnostnih sil, ki naj bi na območju Gaze skrbeli za varnost in preprečevali tihotapljenje orožja Palestincem. Egiptovske sile so se sicer začele nameščati že v soboto. Na območje je že prispelo okoli 200 pripadnikov, ostali pa naj bi se dokončno namestili do petka, 16. septembra.