Izredno zasedanje IAEA o Iranu

Evropska trojka je v Londonu s predstavniki ZDA, Rusije in Kitajske razpravljala o iranskem jedrskem programu. O problemu naj bi na izrednem zasedanju razpravljala Mednarodna agencija za jedrsko energijo.

Objavljeno
16. januar 2006 21.20
Satelitska slika iranskih jedrskih zmogljivosti na območju Natanz
London – Visoki predstavniki petih stalnih članic Varnostnega sveta ZN - Velike Britanije, Francije, ZDA, Rusije in Kitajske - in Nemčija so se danes zbrali v Londonu, da bi se dogovorili o nadaljnjih ukrepih po nedavni odločitvi Irana, da obnovi svoje jedrske aktivnosti. Odločili so se, da bodo za 2. februar zahtevale sklic izrednega zasedanja Sveta guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).

Kot so še sporočili z britanskega Foreign Officea, je vseh šest držav izrazilo resno zaskrbljenost nad iransko odločitvijo, da ponovno začne bogatenje urana. Predstavniki teh držav so se tudi strinjali, da mora Iran te dejavnosti popolnoma zaustaviti.

Predstavniki evropske trojke, ki se je v preteklosti že poskušala pogajati z Iranom, in ZDA so na srečanju poskušali prepričati Rusijo in Kitajsko, da jih podpreta v odločitvi, da se iransko jedrsko vprašanje prenese pred VS ZN. Ti državi, ki imata z Iranom tesne trgovinske vezi, sta namreč doslej zavračali možnost, da bi vprašanje Irana obravnaval VS ZN, ki bi lahko odločal tudi o sankcijah proti Teheranu.

Iran je minuli teden odstranil pečate z nekaterih svojih jedrskih objektov, vključno z objektom v Natanzu, ki je med drugim namenjen bogatenju urana. Ob tem je sporočil, da bo uran bogatil v manjšem obsegu in zgolj za miroljubne namene, kljub temu pa je sprožil veliko zaskrbljenost mednarodne skupnosti.

Evropska unija za obravnavo problema v varnostnem svetu

Trojka EU in visoki predstavnik za varnostno in zunanjo politiko EU Javier Solana so se že v četrtek v Berlinu dogovorili, da je treba vprašanje Irana predati varnostnemu svetu, ki lahko tudi sprejme sankcije proti Iranu. Trojka EU je po več kot dveh letih intenzivnih pogajanj z Iranom "prepričana, da je prišel čas, da se vključi VS OZN in uveljavi resolucije IAEA." Kot je v četrtek še zagotovil Solana, takšno stališče podpirajo vlade vse članice EU, saj druge možnosti enostavno ne vidijo več.

"V tem trenutku nihče ne razmišlja o vojaškem posredovanju. Resnično upam, da bomo našli mirno rešitev, diplomatsko rešitev," je v nedeljo v pogovoru za britansko televizijo ITV dejal Solana. Visoki predstavnik EU upa, da bo združen mednarodni pritisk Teheran prisilil v nadaljevanje pogajanj o dejavnostih bogatenja urana v Iranu. Ob tem je izrazil upanje, da Teheran ne bo uresničil svojih groženj in v primeru obravnave spora v varnostnem svetu prekinil svoje sodelovanje z IAEA.

ZDA bi proces sprožile že zdavnaj

Najbolj glasne pri zagovarjanju obravnave iranskega vprašanja v VS OZN so ZDA. Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je danes ocenila, da je treba izredno sejo sveta guvernerjev IAEA sklicati čim prej. "Če bomo čakali na redno sejo, ki je predvidena za marec, bodo Iranci poskušali to izkoristiti in zamegliti svoje jedrske ambicije," je dejala Riceova na poti v Liberijo.

Iran je minuli teden odstranil pečate z nekaterih svojih jedrskih objektov, vključno z objektom v Natanzu, ki je med drugim namenjen bogatenju urana. Teheran je sicer sporočil, da bo uran bogatil v manjšem obsegu in zgolj za miroljubne namene, kljub temu pa je sprožil veliko zaskrbljenost mednarodne skupnosti.

EU in ZDA uporabi centrifug za bogatenje urana odločno nasprotujejo in zahtevajo sprejetje sankcij s strani OZN, vendar pa za to potrebujejo podporo članic VS OZN, zlasti Kitajske in Rusije. Kitajska in Rusija imata z Iranom tesne trgovinske vezi in sta v preteklosti obravnavi iranskega vprašanja pred VS OZN odločno nasprotovali. Rusija, ki v Iranu gradi jedrske reaktorje, je svoje stališče v preteklih dneh sicer že precej omilila - za razliko od Kitajske, ki je v veliki meri odvisna od iranske nafte.