Zagreb – Zdaj je povsem jasno, Jadransko morje je pravzaprav Odisejevo morje. Odisej, kralj Itake, ki je med vrnitvijo iz trojanske vojne doživel brodolom, nato pa napol mrtev priplaval v obalno jamo, kjer je padel v roke otoški nimfi Kalipso, Atlasovi hčeri, in v ujetništvu preživel osem let, je pravzaprav bil v – Dalmaciji.
Najprej je treba za hip skočiti oziroma odplavati v preteklost. Legende pripovedujejo, da se je Odiseju, ko se je s svojimi tovariši vračal domov iz trojanske vojne, marsikaj zgodilo. Najprej ga je na svojem otoku zadržala vila Kalipso, ki ga je hotela za moža, nato ga je nevihta usmerila na otok Lotofagov, kjer bi njegovi tovariši skoraj izgubili spomin. Ko so se rešili, jih je morje zaneslo h kiklopu Polifému, enookemu velikanu ... Vse to se je domnevno dogajalo nekje med množico otokov v Tirenskem morju. Vendar menda ni tako.
Hrvaški potopisec in novinar Jasen Boka je predstavil knjigo Po poteh Odiseja, v njej pa skorajda nedvoumno (nekaj manevrskega prostora je kljub vsemu le še pustil) dal vedeti, da sta močna burja, nato pa močan jugo zajela Odiseja in njegove že v bližini Peloponeza, po odprtem morju jih je nato nosilo vse do – Dalmacije.
Boka je dve leti raziskoval in pisal knjigo, pri tem pa ugotovil, da je Kalipsin otok Ogigija pravzaprav lahko le Mljet. Navsezadnje številni domačini na Mljetu zatrjujejo in celo verjamejo, da je otok Ogigija prav njihov Mljet in jama na jugozahodni obali Odisejeva jama. Kirkina Aia – za ta otoček velja, da je bil menda pod današnjo Italijo, nekje v Tirenskem morju – je po avtorjevem prepričanju Korčula, območje, na katerem so živeli Lestrigonci, pa območje okoli Omiša. Analiza vetrov, zgodovinskih dejstev, zemljepisa, arheologije in še česa je Boki tudi dala pot do spoznanja, da je otok, na katerem je živel sin Pozejdona in Arne, bog vetrov Eol, pravzaprav otok Sušac, ki leži dobrih 20 kilometrov zahodno od Lastova. Prav na Sušcu je menda Eol nadziral vetrove, ki jih je s pomočjo vinskih mehov odpiral in zapiral v bližnjih votlinah otoka.
Tudi o Kiklopih, v grški mitologiji znanih velikanih z enim očesom sredi čela, avtor odkriva, da je edini prostor, kjer bi lahko živeli, Ščedro, otoček ob južni obali Hvara.
Seveda pa ne gre pozabiti niti slovitih Scile in Karibde, a pravzaprav je domnevno bil morski prehod med rtom Vratnik na polotoku Pelješcu in otočkom Olipom.
Avtor je za splitsko Slobodno Dalmacijo povedal, da je povsem prepričan, da je Odisej plul po Jadranu. Izrazil je tudi prepričanje, da gre pravzaprav za zgodbo, kakršne nihče v Sredozemlju nima in je zaradi teh odkritij tudi ne more imeti. Najbrž do novega spleta odkritij ...