Peking - Skupina kakih stotih japonskih aktivistov in poslancev je danes priplula do Uocurija, največjega otoka v arhipelagu, ki mu Japonci pravijo Senkaku, Kitajci pa Diaoyu. Deset jih je skočilo v morje, odplavalo do obale in nad kamnitim otokom razobesilo belo zastavo z rdečim vzhajajočim soncem.
Kitajsko zunanje ministrstvo je že v soboto opozorilo Tokio, da bo »kakršna koli enostranska japonska akcija na otočju nezakonita«, v nedeljo pa so v številnih kitajskih mestih izbruhnile demonstracije. Protestniki so, oboroženi s plastenkami vode in zelo ostrimi izjavami, naskakovali japonske konzulate tam, kjer so, oziroma honde in toyote tam, kjer ni japonskih predstavništev.
Japonski konzulat v Kantonu je obkolilo približno sto protestnikov, na ulicah Šanghaja, Qingdaoja, Harbina in Chengduja se jih je zbralo nekajkrat toliko, po Hangzhouju in Shezhenu pa so marširali tisoči, ki so v rokah nosili kitajske zastave in transparente, na katerih so bile zapisane pismenke »Bao Diao« - »Ne damo Diaoyuja«.
Japonski nacionalisti so do spornega otoka pripluli z 20 ladjami, očitno pa jih je pri tem ščitila tudi obalna straža, pa čeprav so oblasti v Tokiu zagotavljale, da jim niso izdale dovoljenja za obisk arhipelaga.
Obe strani se sicer trudita, da bi tovrstne akcije pojasnili kot »spontane« izbruhe domoljubja. Prejšnji teden je 14 kitajskih aktivistov na ribiški ladji izplulo iz Hongkonga, po tem, ko so se izkrcali na otočju Diaoyu, pa so jih japonske varnostne sile pridržale, odpeljale na Okinavo in jim zagrozile s kaznimi zaradi nezakonitega vstopa na tuje ozemlje. Na ladji Kai Fung 2 so bile izobešene zastave vseh držav, ki bi se lahko znašle v tej igri, od kitajske in hongkonške do tajvanske. Prav v tem se je skrivala velika strategija Pekinga, da bi preko zaostritve z Japonsko zaradi spornega arhipelaga, ki si ga lasti tudi Taipei, odprl novo fronto velike nacionalne združitve.
Japonske oblasti so kitajske aktiviste v petek izpustile in v Hongkongu so jih pričakali kot heroje. Na ta dan se je pred japonskim veleposlaništvom v Pekingu zbralo kakih 30 protestnikov, ki so od svoje vlade zahtevali, naj napove vojno Tokiu. Tako je kitajska javnost za trenutek pozabila na vse ostale probleme. V ponedeljek bo tako, denimo, objavljena sodba Gu Kailai, toda med Kitajci bo, kakor kaže, vrela tema še vedno Japonska.